Venkovní žaluzie chrání proti světlu i šetří energie ze vytápění | Výrobky a technologie | Energeticky úsporné bydlení

Venkovní žaluzie chrání proti světlu i šetří energie ze vytápění

26. 12. 2013

V mnoha kulturách se lidé naučili, že nežádoucímu vyhřívání se dá vyhnout zastíněním sluneční strany domu v letním období. Vhodné vnější stínění dokáže zajistit takové klima vnitřního prostředí, že v létě není třeba používat klimatizaci a v zimě lze snížit nároky na vytápění.

Trend se vydává dvěma směry

Stále větší oblibu díky své schopnosti dotvořit interiér získává vnitřní látkové stínící prvky, na druhou stranu především majitelé rodinných domů žádají některý z typů venkovního stínění. Velmi často je vnitřní a vnější stínění kombinováno, a zákazník pak užívá výhod této kombinace. Venkovní stínění lze vhodně a harmonicky použít prakticky u jakéhokoliv architektonického stylu. To z hlediska inovativnosti a estetického výrazu oceňují architekti, urbanisté, památkáři, podnikatelé i samotní majitelé domů a bytů.

Hit mezi uživateli: exteriérové clony

Každý typ venkovního stínění má výhody i omezení. Pro konstrukci dobrého zastínění je nutné vědět, jak sluneční záření v různých ročních obdobích proniká během dne k budově. U nových staveb se už se zastíněním počítá v závislosti na umístění, typu a geometrii budovy: základním principem je, aby docházelo ke snížení slunečního záření během léta, a naopak k pohlcování slunečních paprsků v zimě. Venkovní žaluzie jsou v tomto směru účinnější než vnitřní: „Například exteriérová žaluzie Zetta 90 je vhodná k zastínění větších ploch, neboť lamely o šíři devět centimetrů ve tvaru písmene ‚zet‘ působí opticky větším dojmem. Hodí se zejména do rodinných domů a administrativních budov,“ vysvětluje Jan Žižlavský, vedoucí realizace staveb Isotra, která patří ke světovým technologickým lídrům v oblasti žaluzií. „ Majitele bytů zase láká svým ladným vzhledem žaluzie Setta. Lamely ve tvaru písmene ‚S‘ vytvářejí v zavřeném stavu účelnou a elegantní celistvou plochu. Její termoregulační efekt zvyšuje guma vlisovaná po celé délce lamely. Hliníkové vodící lišty zajišťují stabilitu ve větru, odolají dešti, mrazu, ale i velkým kroupám a jsou podpůrným prvkem pro zabezpečení domu proti vloupání. Nezanedbatelné je snižování hladiny venkovního hluku a ochrana soukromí.“

Barevná škála lamel i vodících a koncových lišt dovoluje vyniknout čistým a jednoduchým liniím oken i barevnému souladu s omítkou. Venkovní žaluzie se tak stávají zajímavým prvkem fasády a svým jednoduchým designem se snadno začlení do architektury každé budovy.

Regulace je důležitá

Možnost naklápět lamely a regulovat intenzitu světla v místnosti nabízí nepřebernou škálu nálad od rána do večera, ze dne na den, v různých ročních obdobích, během celého roku. A nejen to. Na podzim a v zimě se počasí často a rychle mění, a tak je možné na to odpovědět správným nastavením žaluzií: „V zimě je vhodné žaluzie využívat přes noc, abyste zabránili tepelným únikům skrze okna. Přes den regulujte intenzitu slunečního svitu dle vlastní potřeby. Nicméně abyste dosáhli maximálních tepelných zisků z oken, a tím šetřili energii na vytápění, doporučujeme mít stínící techniku přes den vytaženou v horní poloze,“ říká Jan Žižlavský a dodává, že správné nastavení žaluzií v zimě zabraňuje i nechtěnému rosení oken a nabízí jednoduchou regulaci pronikajícího tepla: „Můžete si vybrat i způsob ovládání, a to manuální pomocí kliky, nebo elektrické s možností obsluhy dálkovým ovladačem či vypínačem. U elektrického pohonu existuje větrné a sluneční čidlo, které umožňuje automatické řízení podle počasí. Při námraze zanechejte žaluzii v příslušné pozici a vypněte automatické řízení.“


publikováno: 26. 12. 2013, v rubrice Výrobky a technologie
Štítky: okna, úspory energií

Nejčtenější články v rubrice Výrobky a technologie:

Další články v rubrice Výrobky a technologie:



Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
© Energeticky úsporné bydlení 2009+