Nákup LED žárovek je investicí do budoucna | Výrobky a technologie | Energeticky úsporné bydlení

Nákup LED žárovek je investicí do budoucna

22. 6. 2015

Osvětlení je jedna z nejvýraznějších složek spotřeby domácnosti. Vývoj jde neustále kupředu a cena LED světelných zdrojů klesá. Při jejich výběru se zaměřte ne jejich efektivitu a životnost. Investice se vám několikrát zhodnotí.

Spotřeba elektrické energie je doslova nejvíce vidět u osvětlování. Po mnohá desetiletí byla synonymem umělého osvětlení klasická žárovka. Ačkoliv produkuje příjemně žluté světlo, většinu dodané energie spotřebuje na zbytkové teplo. Na samotné svícení přemění pouze 8% dodané energie, což samo o sobě svědčí o její neefektivnosti. „Pokud bychom si představili graf spotřeby elektřiny v domácnosti, tak osvětlení na něm zabírá až 21%!“ říká Ing. Tomáš Fiala ze společnosti Lightpark.cz. Na první pohled vysoké číslo má však i druhou stranu mince. Úspor lze dosáhnout velmi snadno a navíc s rychlou návratností.

Abychom si dokázali spočítat návratnost investice do výměny žárovek za technologii LED, pojďme si nejprve vysvětlit pár pojmů, se kterými se při jejich výběru setkáme.

Příkon

Tento údaj je vyjádřený ve wattech a udává, kolik elektrické energie potřebuje světelný zdroj ke svému provozu. U klasické žárovky platí, že čím více wattů, tím více produkuje světla. U LED žárovek už to tak jednoznačné není a spíše nás zajímá údaj o světelném toku.

Světelný tok

Neboli také množství vyzářeného světla do všech směrů. Jeho jednotkou je lumen. Například 100 W žárovka vyprodukuje světelný tok přibližně 1300 lm. U LED bodovek se můžeme někdy setkat i s pojmem svítivost. Ta je vyjádřena v kandelách a udává záření světelného zdroje v jednom směru. Pro přepočet na lumeny je potřeba znát i úhel vyzařovaného světla. Výrobci LED reflektorů a bodovek většinou mají tento údaj převedený na lumeny. Pokud byste ho i přesto nemohli najít, pomůže některá z převodních kalkulaček na webu.

Měrný světelný výkon

Značí, kolik lumenů vydá 1 W příkonu. Stowattová žárovka, se světelným tokem 1300 lm, má měrný světelný výkon 13lm/W. Ekvivalentní LED žárovka, bude mít při spotřebě 15W světelný tok 1521 lm a její měrný světelný výkon bude 101lm/W. Je tedy jednoznačné, který ze zdrojů světla je efektivnější.

Životnost

U světelných zdrojů se udává v hodinách. Klasická žárovka má životnost 1000 hodin, což odpovídá přibližně 1 roku svícení (při průměrné době 2,7 h denně). Pokud se podíváme na životnost LED žárovek, nalezneme údaje 15000 –  20000 h. Když budeme vycházet ze stejné doby svícení jako u žárovky, dojdeme k životnosti 15–20 let.

Z uvedených údajů lze snadno vypočítat, že výměna žárovek ve svítidlech za LED se vyplatí. Při ceně 4,10 Kč za kWh, spotřebuje 100 W žárovka za rok svícení 410 Kč. Oproti tomu LED žárovka s příkonem 15 W jen 62 Kč. Za celou životnost 15 let pak kolem 900 Kč. Za tuto dobu bychom museli koupit 15 obyčejných žárovek, které by spotřebovaly 6150 Kč. I při odečtení pořizovacích nákladů ušetříme na jedné LED za celou její životnost přibližně 5000 Kč. Sami si spočítejte, kolik takových žárovek doma můžete vyměnit. Nejsnáze vydělané peníze jsou totiž ty, které můžete ušetřit.


publikováno: 22. 6. 2015, v rubrice Výrobky a technologie
Štítky: bydlení, bytový dům, úspory, úspory energií, výrobky a technologie

Nejčtenější články v rubrice Výrobky a technologie:

Další články v rubrice Výrobky a technologie:Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
© Energeticky úsporné bydlení 2009+