Dřevostavby: Úsporami jejich přednosti nekončí! | Výrobky a technologie | Energeticky úsporné bydlení

Dřevostavby: Úsporami jejich přednosti nekončí!

8. 3. 2012

Nejdůležitějším předpokladem pro úsporný dům je jeho kvalitní izolace, která zaručí, že ze stavby nebude unikat teplo. Dnes se pro stavby pasivních a nízkoenergetických domů čím dál častěji používá dřevo. Suchý proces výstavby a variabilita konstrukce totiž umožňují u dřevostaveb naplno využít vlastností izolace. Domy pak dosahují minimálních nároků na vytápění. S jakými dalšími přednostmi můžeme počítat?

Stavba ze dřeva je rychlejší

Suchý proces výstavby eliminuje technologické přestávky, které je nutné dodržovat při klasické zděné konstrukci. Rovněž tažení rozvodů ve stěnách se obejde bez vysekávání drážek apod. Staveniště je mnohem méně prašné a hlučné.

Dřevostavby dýchají

Prodyšná minerální izolace spolu se dřevem umožňuje celé konstrukci domu přirozeně dýchat. Domu se vyhýbá vlhkost, nevznikají plísně a je zajištěno zdravé vnitřní prostředí.

Hořlavost dřevostavby je mýtus

Dnešní stavební materiály používané v konstrukcích dřevostaveb, jako je například ekologická minerální izolace Knauf Insulation, jsou nehořlavé a brání tak šíření případného požáru. Knauf Insulation Naturdom výrazně převyšuje předepsané normy a jeho konstrukce dokáže odolávat požáru až po 60 minut.

Moderní dřevostavby jsou akusticky komfortní

Vnější strana domu by měla mít odrazivé vlastnosti, odrážet zvuk, a konstrukce by měla naopak obsahovat zvukově pohltivé materiály, jako je právě minerální izolace. Konstrukce Knauf Insulation Naturdom je velmi odolná proti vnějšímu i vnitřnímu hluku, dosahuje vzduchové neprůzvučnosti Rw = 61 dB což je více než požadují normy pro obytné prostory.

Dřevostavby jsou ekologické

Dřevo je přírodní a obnovitelný materiál. Izolace jako druhá nejdůležitější součást konstrukce je v případě Knauf Insulation vyráběna z recyklovaných (sklo) nebo hojných (kámen) materiálů. Navíc díky patentované ECOSE Technology neobsahuje formaldehyd, fenoly, akryláty a přidaná barviva. Přispívá tak nejen ke kvalitě vnitřního prostředí ale i ochraně životního prostředí jako celku.

Dřevostavba vás přežije

Stavaři klasických zděných domů často argumentují proti dřevostavbám jejich krátkou životností. Řada výzkumů prokázala, že dřevostavby vykazují stejnou životnost jako zděné stavby. Průzkumů není ani třeba,stačí se podívat na dřevostavby z devatenáctého století na českém venkově a v horských oblastech. Pokud je dům obýván není rozdíl v životnosti mezi zděným domem a dřevostavbou. Více informací naleznete na www.naturdom.cz.


publikováno: 8. 3. 2012, v rubrice Výrobky a technologie
Štítky: dřevostavby

Nejčtenější články v rubrice Výrobky a technologie:

Další články v rubrice Výrobky a technologie:Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
© Energeticky úsporné bydlení 2009+