Energeticky úsporné bydlení

Téma: Vytápění interiéru

Kondenzační kotel ušetří až 30 %

25. 11. 2010

Zvažujete koupi nového kotle? Jednoznačnými argumenty pro volbu kondenzačního kotle je přitom vysoká účinnosti a s tím související úsporný provoz – kondenzační kotel či centrála mají oproti klasickým kotlům účinnost vyšší až o 15 až 20 procent, a ve srovnání se staršími zařízeními dokonce až o 30 procent! Kondenzační kotel tak výrazně snižuje náklady na vytápění. Ve spojení s inteligentní ekvitermní regulací vytápěcího systém se dále zvýší nejen úspora energie, ale i komfort bydlení. Jednotná regulace totiž dokáže plynule měnit výkon kondenzačního kotle dle teploty vnějšího vzduchu a teploty požadované v interiéru. Na snímku závěsný kondenzační kotel Wolf CGB-24, který lze využít buď jen na vytápění nebo také na přípravu teplé vody. Kotel je řízen špičkovou ekvitermní regulací BM vybavenou vnějším snímačem.


Jak správně zatopit?

23. 11. 2010

Založit oheň zvládne asi každý a ani nemusel chodit do skautu. Přesto i zde se dá hodně věcí pokazit a naopak také naučit. Kamna, která vám budou dlouho a oddaně sloužit, za to stojí.


Zatopte si dřevěnýma briketama

20. 11. 2010

„Do moderních krbů i krbových kamen můžete bez problémů použít i dřevěné brikety. Ty asi nebudou na pohled tak dokonalé jako dřevo, ale k vyhřátí domu poslouží stejně nebo i lépe. Čisté dřevěné piliny jsou bez jakéhokoliv pojiva mechanicky slisovány za velmi vysokého tlaku v pevnou kompaktní briketu. Povrch brikety je díky lisování za tepla zataven a tím je odolnější proti vzdušné vlhkosti,“ vysvětluje Jan Smékal, ředitel OBI marketu v Litoměřicích.


Základem je kvalitní palivo

17. 11. 2010

Výběrem krbu či krbovým kamen cesta k topení dřevem nekončí. I ta nejkvalitnější kamna dokáže poškodit špatně ošetřené dřevo.


Kamna jako hlavní zdroj?

14. 11. 2010

Účinnost krbových kamen se pohybuje mezi 40 a 80 procenty. Teplo mohou v pokoji kumulovat dvěma způsoby, podle nichž se také kamna dělí na dva typy. Jednoplášťová sálavá kamna jsou vhodná pro vytápění pouze jedné místnosti, ale jejich sálající teplo rychleji prohřeje místnost. Oproti tomu dvouplášťová konvekční kamna ohřívají vzduch v mezeře mezi dvojitým pláštěm, ten stoupá a šíří se po místnosti.


Návrat k tradici - krbová kamna

11. 11. 2010

Krbová kamna jsou hitem. A přinášejí hned několik výhod. Jejich zabudování do interiéru je v porovnání s krby nebo vložkami podstatně jednodušší a odborník ho provede téměř okamžitě.


Oheň za sklem – krbové vložky

9. 11. 2010

Krbové vložky jsou v poslední době ohromně populární. Můžete si myslet, že schovávat oheň za skleněná dvířka, když můžete mít krb otevřený, je zbytečné. Možná změníte názor poté, co vám neuhlídatelné vyskakující oharky propálí podlahu, šlápne na ně váš domácí mazlíček nebo si s nimi dokonce bude chtít pohrát vaše dítě. Uzavřením ohně navíc výrazně zvýšíte efektivitu a výhřevnost topného tělesa, protože sálavé teplo otevřeného krbu ztrácí intenzitu s tím, jak se od něj vzdalujete.


Kotle na pevná paliva

5. 11. 2010

Kotle na pevná paliva jsou zajímavou alternativou k ostatním zažitým zdrojům tepla. Přitom jde vlastně o návrat do velmi blízké minulosti. Pohodlí, které nám poskytla elektřina a plyn, je v naší historii jen kapkou v moři času. Do té doby jiné zdroje než uhlí a dřevo neexistovaly. Obliba retro stylu už neovlivňuje pouze módu, díky novým technologiím se vrací i staré postupy vyrábění tepelné energie.


Publikovaná témata:Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
© Energeticky úsporné bydlení 2009+