Energeticky úsporné bydlení

Téma: Stavíme pasivní dům

Vilu už jen pasivní!

26. 12. 2011

Výhledy současných projekčních prací jsou jednoznačné. Podle evropské směrnice 20:20:20 by se měla soukromá výstavba v členských státech EU od roku 2020 realizovat pouze v pasivním standardu. Pokud tedy dnes dáte přednost stavbě, která zbytečně plýtvá, mohli byste toho brzy litovat. Obzvlášť v případě prostornějšího domu či vily. Při stavbě dnešních architektonicky zajímavých staveb v pasivním provedení se přitom jedná v prvé řadě o individuální přání majitelů.


Pasivní dům Bahal - návštěva 5.

21. 12. 2011

Nadešla naše pátá a poslední návštěna v pasivním domě Bahal u dvou kreativních sester a jejich dcer. Musíme velmi pochválit majitelky, jak si z domu dokázali udělat příjemný a designově sladěnáý domov. Doufáme, že se jim tu bude příjemně bydlet i nadále a že jejich přání snížit spotřebu energií se jim dokonale vyplnilo. Blíží se Vánoce, tak proč si pod stromeček nepřát podobný dárek?


Pasivní dům Bahal - návštěva 4.

14. 12. 2011

Pokračujeme v našem seriálu prohlídky pasivního domu Bahal. Dnes se přesuneme do druhé bytové jednotky. Až přes venkovní terasu jsme si uvědomili, že dům sousedí s hlavní výpadovkou z obce. Venkovní hluk totiž uvnitř domu vůbec neuslyšíte. V ocelové konstrukci domu jsou využity zvukově-izolační prvky a také izolační zasklení s meziskelní fólií HEAT MIRROR hluk dovnitř nepustí. Na odhlučnění se myslí i v interiéru a v tomto případě o sobě dvě domácnosti nemusí vůbec vědět.


Pasivní dům Bahal - návštěva 3.

10. 12. 2011

V předchozích dvou návštěvách domu Bahal jsme vám ukázali příjemné prostředí kuchyně a odpočinkové zóny. Dnes bychom se s vámi rádi podívali na další příjemná místa, která tento pasivní dům skrývá. Doufáme, že se po prohlídce tohoto krásného domu budete na pasivní domy dívat jinak. Ti, kteří plánují stavbu svého nového domova získají inspiraci a stavba pro ně bude o to snadnější. Tak s chutí do toho!


Pasivní dům Bahal - návštěva 2.

7. 12. 2011

V minulém článku jsme vám představili pasivní dům se dvěmi bytovými jednotkami. Majitelkami jsou dvě sestry a jejich dcery, které měly jasnou představu o tom, co chtějí: ušetřit provozní náklady za vytápění, vystačit si se stavbou jednoho domu, ale se dvěma samostatnými vchody a nečekat moc dlouho. O to větší radost byla, když po absolvování několika stavebních veletrhů a shánění informací narazily na přízemní pasivní dům Constance společnosti BAHAL. Stavba na klíč trvala tři měsíce a stačilo se domluvit na potřebných úpravách původního projektu. Pak už se dámy jen bavily finalizacemi interiéru podle svého. A jak to dopadlo?


Pasivní dům Bahal - návštěva 1.

2. 12. 2011

Ať už jste měli o bydlení v pasivním domě jakékoliv představy, prohlídka jednoho z nich vás snadno uvede do reality. Ten, který jsme navštívili, je královstvím žen, dvou sester se svými dcerami. Stavbu na venkově poblíž Benátek nad Jizerou si majitelky od začátku přizpůsobily podle svého, a tak vznikly z typizovaného domku s původní dispozicí 4+kk dvě bytové jednotky 3+kk.


Požadavky předpisů na úspory energií a ochranu tepla

11. 8. 2011

Zcela běžně jsou povolovány stavby, kdy projektová dokumentace nesplňuje elementární zákonné náležitosti. Je to špatná vizitka nejen práce projektantů, nesoucích primární zodpovědnost za kvalitu dokumentace, ale i stavebních úřadů, které mají za povinnost dle §111 Stavebního zákona ve stavebním řízení ověřit, zda jsou v projektové dokumentaci dodrženy obecné požadavky.


Proč je výstavba pasivních domů v České republice tak málo rozšířena?

6. 8. 2011

Většina individuálních stavebníků i „systémových“ investorů a developerů považuje za prioritu pořizovací náklady, náklady na provoz je dosud příliš nezajímají a ani k tomu nejsou motivováni. Mohu-li doporučit, stavebníci by měli začít uvažovat více do budoucna – energie bude už jen dražší a stavět „normálně“ je jistou zárukou budoucích vysokých nákladů na provoz nemovitosti, mnohdy nezvladatelných. Neměli by se tedy ptát na konkrétní míru návratnosti, která se kvůli neodhadnutelným cenám energií určuje s přesností velmi obtížně. Jistě je mnohonásobně nižší než životnost stavby.


Publikovaná témata:



Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
© Energeticky úsporné bydlení 2009+