Energeticky úsporné bydlení

Téma: Nové trendy osvětlení

Světla ve stylu orientu

13. 12. 2012

Orientální prvky v podobě svítidel značky Zenza oživí každý moderní interiér a dají mu nádech originality. Svítidla Zenza, kterými se společnost proslavila, jsou inspirována tradičními egyptskými dekory. Stále se vyrábí ručně, původní metodou filigránu přímo v Egyptě – každý kus je tak unikátem. Moderní vzory svítidel navrhují uznávaní designeři a jejich kolegové, zabývající se tvorbou interiérů, jsou jim za to vděční. Otvory v kovových tepaných stínidlech vnesou do prostoru mystiku Egypta díky mihotajícím se světelným odleskům. V obchodě Le Patio Lifestyle najdete lustry, stolní lampy, nástěnná i stropní svítidla v barevné škále od stříbrné přes temně stříbrnou až po antracitovou. Jednotlivé kusy lze koupit přímo v obchodě nebo objednat podle katalogu.


Jak rozumět obalu žárovky

5. 12. 2012

Dříve byl nákup žárovky poměrně jednoduchou záležitostí, protože stačilo vědět, zda máte ve svítidle velký (E27), nebo malý (E14) závit. Dnes existuje krom těchto standardních závitů ještě celá řada patic a speciálních závitů. Tento fakt dělá z nákupu světelného zdroje detektivní pátrání. Např. když při nákupu náhrady za klasickou žárovku 100W jsou na výběr dva druhy závitu, stmívatelná a nestmívatelná varianta, řada barevných variant od 2 700 K až po 6 000 K, a to nemluvě o intenzitě, která se může pohybovat u úsporného ekvivalentu od 1350 do 1550 lm. Šance špatné koupě je tedy dnes daleko vyšší než v dobách standardních žárovek.
Na stránkách esvetlo.cz se tedy zákazníkovi, ale i „náhodnému kolemjdoucímu,“ věnuje hned po otevření stránky expert, který poradí a doporučí podle potřeby.


LED osvětlení proti ostatním zdrojům světla

29. 11. 2012

Po desetiletích, kdy z pohledu běžného uživatele nebylo na poli světelných zdrojů prakticky nic nového, se v průběhu posledních let stala doslova revoluce. Zatímco ještě před několika roky se o využití LED osvětlení v domácnostech hovořilo spíše opatrně, dnes je už v plném proudu. Argumenty hovoří v jejich prospěch: LED žárovky vydrží 20 let, což je 20krát déle než běžné žárovky. Když vezmeme v úvahu průměrnou domácnost, která používá 24 žárovek, a všechny vymění za žárovky LED, které vydrží 20 let, pomohou jí LED žárovky ušetřit až 22 % celkových nákladů za energii. Delší životnost LED žárovek snižuje nejen účty za elektřinu, ale i množství vyhozených, nerecyklovatelných žárovek.


Výzkum: Všeobecná gramotnost obyvatelstva v oblasti úsporných světelných zdrojů

19. 11. 2012

Na základě mnoha dotazů spotřebitelů se portál eSvětlo.cz rozhodl provést výzkum o problematice všeobecné gramotnosti obyvatelstva v oblasti klasických a úsporných světelných zdrojů. V tomto výzkumu bylo osloveno více než pět set respondentů ohledně jejich povědomí o stávající legislativě týkající se standardních a úsporných světelných zdrojů či o informacích, které mohou nalézt na obalech každé úsporné a LED žárovky.


Inspirace v osvětlení

16. 11. 2012

Materiálem pro svítidla v současném designu je opět bambus. Moderní tvary jsou velké, vzdušné a do prostoru vnesou hodně světla. V obchodech Le Patio se v České republice exkluzivně představí holandská společnost Ay illuminate, která se specializuje na výrobu svítidel z přírodních materiálů. Používá místní materiály a zpracovává je tradičními rukodělnými technologiemi. Nejnovější modely svítidel také vyrábí z rychle obnovitelného zdroje – bambusu, který roste dvakrát rychleji než stromy a vyprodukuje o třetinu více kyslíku.


Co by vás mělo zajímat při koupi osvětlení?

7. 11. 2012

Podle aktuálního průzkumu poradensko-prodejního portálu eSvětlo.cz je orientace Čechů v oblasti nákupu úsporných a LED žárovek velmi špatná. Z obalu zdroje drtivá většina nepozná, co určuje intenzitu a barvu světla, což jsou základní veličiny pro výběr vhodného osvětlení.


Standardní žárovky – kupujeme je, protože jsou levné

30. 10. 2012

Úsporné světelné zdroje spotřebují o 25–90 % méně elektrické energie v porovnání se standardní žárovkou. To vše při zachování stejné kvality světla. I přesto, že nákupní cena samotné standardní žárovky je velmi nízká, když však vezmeme v úvahu provozní náklady, je extrémně vysoká. U úsporných světelných zdrojů to je naopak. Nákupní cena je vyšší, ale provozní náklady minimální.


Rozdíly mezi žárovkami

25. 10. 2012

S vývojem nových druhů světelných zdrojů se na trhu se objevuje čím dál rozmanitější druhy žárovek, mezi nimiž se spotřebitelé často neumí orientovat. Podívejme se proto, s jakými typy se běžně můžeme setkat.


Publikovaná témata:Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
© Energeticky úsporné bydlení 2009+