Úspory energií, které často přehlížíme | Spotřebiče | Energeticky úsporné bydlení

Úspory energií, které často přehlížíme

19. 5. 2009

Na to, abyste bydleli úsporně, už jste správně mysleli v době výstavby vaše domu. Byla by však chyba myslet si, že tím to končí a více už udělat nemůžete. Šetřit můžeme dále, každou hodinu, každý den. Kolik? To už záleží na našich znalostech a především důslednosti. Výborné však je, že velká většina úspor v rámci každodenního provozu našeho domova nevyžaduje prakticky žádné, nebo skutečně jen malé investice.

Úspory s konkrétními čísly

Pro naše současné domácnosti je charakteristické používání mnoha domácích spotřebičů. Právě u nich bychom mohli začít s hledáním potenciálních úspor. Kolik tedy lze ušetit? Někteří možná namítnou, že teoretické výpočty jsou sice hezké, ale reálný provoz domácností se od nich může značně lišit. Také to byl jeden z důvodů, který vedl společnost PRE k realizaci projektu, který postavil úspory elektrické energie v domácnostech do zcela konrkétní roviny. Projekt byl nazván Pražákovi a bylo do něj zapojeno několik zcela konkrétních rodin. Nejprve byly seznámeny s možnostmi úspor a ekonomickým chováním a pak už se jen těmito zásadami řídily. Prokázané úspory se ve vícečetných rodinách s dětmi pohybovaly v částkách několika tisíc korun při celoročním vyúčtování. Jedna z rodin pouze těmito opatřeními dosáhla až třetinového snížení účtu za elektrickou energii. Celkově se rodinám podařilo snížit spotřebu o 25 – 31 %.

Hledání největších úspor elektrické energie nás přivádí do kuchyně, kde máme největší počet domácích spotřebičů. Spotřebu bychom měli hlídat především u těch, které máme v provozu nepřetržitě. Ilustrační snímek z archivu redakce

Spotřebu si můžete změřit sami

Poradenské středisko PRE a Datart nabízejí bezplatné zapůjčení přístroje, kterým si může každý sám doma změřit, jakou energetickou náročnosti jeho elektrospotřebiče vykazují. Jedná se o kompaktní přístroj o velikosti rozdvojky, který se zasune do domácí elektrické zásuvky. Do tohoto přístroje se pak zastrčí zástrčka elektrického spotřebiče, jehož spotřebu chcete měřit. Měřicím přístrojem je možné změřit nejen spotřebu, ale i proud, napětí, dobu provozu spotřebiče, minimální a maximální příkon apod. Přístroj také vyhodnocuje finanční náklady na spotřebovanou energii. Naměřené údaje jsou zobrazovány na LCD displeji a v paměti zůstávají i po odpojení měřicího přístroje ze sítě.

Přesnost měřícího přístroje není úředně ověřena a garantována, jako je tomu například u elektroměru, avšak jejich orientační údaje zjištění spotřeby jsou jistě důležité a v mnoha případech I překvapivé. Podrobnější informace o orientační spotřebě běžně používaných spotřebičů a doporučené době měření naleznete na internetových stránkách Energetického poradce PRE.

Stand-by spotřeba se postupně nasčítá

Pohotovostní „stand-by“ režim u našich elektrických spotřebičů považujeme za naprostou samozřejmost. Pokud se po svém domově rozhlédnete, zkuste červené kontrolky, hovořící o pohotovostním režimu spotřebiče, sami spočítat. Stand-by spotřeba není nikterak závratná, ale u některých zejména starších spotřebičů může dosahovat až 20 W. Moderní přístroje většinou udržují spotřebu na úrovni jednotek watt, přesto je I tato spotřeba z dlouhodobého pohledu zbytečný výdaj. Spotřeba 1 W je v ročním vyúčtování promítne částkou několika set a v případě starých spotřebičů i několika tisíc korun. Není potřeba přímo vypojovat spotřebiče ze sítě, řešením může být prodlužovačka s vypínačem pro více spotřebičů současně.

Televizor a další audio-video technika dnes patří ke zcela běžným součástem dnešního života. Zejména u televizoru ale naše spotřeba elektrické energie často doplácí na to, že jej často necháváme v provozu, aniž bychom pořad sledovali. Položkou na našem rozpočtu je i stand-by spotřeba. Snímek: Cemia-TV

Máte pod kontrolou i oběhová čerpadla?

Využitím energeticky nejúspornějších oběhových čerpadel lze snížit spotřebu elektřiny průměrné domácnosti až o desetinu. Tyto informace vyplynuly ze studie evropského sdružení výrobců čerpadel Europump. Pro tyto výsledky stačí nahrazení starých čerpadel (většinou třída D a horší) za úsporná (třída A). Energeticky úsporná čerpadla jsou zhruba třikrát efektivnější. „Kdyby mělo každé čerpadlo ukazatel spotřeby nebo aspoň viditelný štítek, tak by si toho lidé snáze všimli. Podle výzkumů v tom případě provedou výměnu dvě třetiny lidí,“ říká generální ředitel společnosti Grundfos Petr Jelínek. Právě tento největší výrobce čerpadel na světě nyní nabízí novinku – čerpadlo Alpha2, které má viditelný ukazatel spotřeby. Jak zjistíte energetickou náročnost vašeho čerpadla? Energetická třída čerpadla je uvedena přímo na těle čerpadla, konkrétní spotřebu naleznete i v provozně montážním předpise či na obalu krabice.

Umíte správně větrat?

Větrání – otevírání oken patří mezi zcela samozřejmé činnosti, nad kterými zdánlivě není třeba přemýšlet. Umíte ale větrat tak, aby to bylo z hygienického hlediska správné, a přitom I maximálně efektivní vzhledem k nákladům na vytápění? Větrat bychom měli 2 – 5 krát za den, krátce a intenzivně, zhruba po dobu 10 – 15 minut. Po tuto dobu by měla být topidla vypnuta. Peníze z peněženky vám ubírají i dlouhé závěsy na oknech a kryty topení. Záclony by měly sahat pouze do úrovně parapetu, mezi oknem a závěsem je doporučována vzdálenost přibližně 30 cm.

Kudy utíká nejvíce peněz?

  • Spotřebiče typu televizor, DVD, video, hi-fi, set-top box a další zapojte přes prodlužovací kabel s více zásuvkami a vypínačem. Tak budete moci všechnu elektroniku vypnout najednou a ušetřit tak zhruba 1000 Kč ročně za režim stand-by spotřeby, ve kterém spotřebiče běžně necháváme. Obdobným postupem u PC a tiskárny ušetříme od 400 Kč ročně
  • Některá energetická centra vám zdarma zapůjčí přístroje na snadné změření energetické náročnosti vašich spotřebičů. Podle výsledků se rozhodněte pro pořadí výměny
  • Moderní LCD televize mají až o 40 % nižší spotřebu než televize s klasickou obrazovkou

Zdroj: společnosti PRE


publikováno: 19. 5. 2009, v rubrice Spotřebiče
Štítky: bydlení

Nejčtenější články v rubrice Spotřebiče:

Další články v rubrice Spotřebiče:



Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
© Energeticky úsporné bydlení 2009+