Které domácí spotřebiče spotřebují nejvíce? | Spotřebiče | Energeticky úsporné bydlení

Které domácí spotřebiče spotřebují nejvíce?

15. 10. 2010

Domácí spotřebiče se na celkové spotřebě elektrické energie průměrné domácnosti podílejí až 20 %. Z analýzy programu Partnerství Zelená úsporám vyplývá, že největšími žrouty elektrické energie v domácnostech jsou chladničky a mrazničky. „Ušetřit se však dají i stovky korun měsíčně a to důsledným využíváním nejúspornějších spotřebičů. Ještě před samotnou návštěvou obchodu s bílou technikou je vždy velice důležité zvážit, jak velký a výkonný spotřebič vlastně potřebujeme. Jdeme-li si koupit chladničku, musíme vědět, pro kolik osob ji budeme používat. Na jednu osobu bychom měli počítat 50 – 70 litrů obsahu,“ radí Juraj Krivošík, ze SEVEn, Střediska pro efektivní využívání energie, o.p.s., které je organizátorem programu Partnerství Zelená úsporám.

Mnohé napoví energetická třída

“Další rozhodnutí je samozřejmě spojeno s energetickou třídou, kterou má mít daný spotřebič. Rozhodně se vždy vyplatí ta nejúspornější. Jednak díky konkurenci výrobců a prodejců nemusí být dražší, než spotřebič s nižší energetickou třídou, navíc tak zajistím nízkou spotřebu energie a platby s ní spojené v následujících letech jejího provozu,“ dodal Juraj Krivošík.

Čtěte energetický štítek

Energetická náročnost spotřebičů je vždy uvedena na tzv. energetickém štítku, jehož použití je v Evropské unii povinné. Štítky s energetickou náročností jsou označovány automatické pračky, sušičky prádla, ledničky, mrazničky, myčky nádobí, elektrické trouby, klimatizační jednotky, elektrické ohřívače vody a zdroje světla. Každá produktová řada má různě odstupňované kategorie. Obecně však lze říci, že kategorie A zahrnuje ty nejlepší a nejúspornější spotřebiče, v mnoha případech musela vzniknout i kategorie A+ a A++, aby bylo možné zodpovědně rozlišit ty nejúspornější výrobky na trhu. Třída A tak již často nepředstavuje skutečně nejúspornější spotřebič na trhu. Ve srovnání s nabídkou před několika lety je možné vybrat výrobky se spotřebou elektrické energie až o 50 % nižší.

„Spotřebitelé by se měli umět zorientovat v informacích, které jsou uvedené na energetickém štítku. V současné době jsou například nejúspornější chladničky označeny A++ a pračky A-10% a A-20%,“ řekla náměstkyně ministra životního prostředí Rut Bízková. „Rozumní spotřebitelé, kteří si pořídí spotřebiče z nejúspornějších energetických tříd, ušetří totiž ročně nemalé částky. Například u chladniček a praček při koupi nejúspornějších typů a při jejich správném používání může rodina ušetřit několik stokorun za rok, respektive několik tisíc korun za celou dobu jejich životnosti,“ dodala Rut Bízková.

Důležité je i umístění

Vliv na spotřebu energie má i umístění spotřebiče v místnosti. Např. chladnička má být co nejdále od zdrojů tepla a to třeba i slunečního záření přes okno. Za každý stupeň nad 20°C okolní teploty navíc vzroste spotřeba energie chladničky o 6 %. Roli také hraje nastavení vnitřní teploty, které by u chladničky mělo být +5°C a nemalou roli hraje také uspořádání potravin uvnitř chladničky. Rovněž tolik oblíbené vyhledávání dobrot s dlouho otevřenými dveřmi, znamená jednoznačně vyšší spotřebu energie.

U praček hraje významnou roli spotřeba vody na 1 prací cyklus a správné vytížení. „Praní bychom si měli plánovat a prát vždy až tehdy, když máme pračku adekvátně naplněnou. I když použijeme speciální úsporné programy, dochází  pouze k částečně snížené spotřebě vody a energie oproti standardním programům,“ uvedl Juraj Krivošík. Dopad na spotřebu elektrické energie má i použitý prací prášek. Vybírat bychom si měli rozhodně ty, jejichž účinnost je zachována i při nižších teplotách. Další praktické rady pro celou škálu domácích spotřebičů jsou dostupné na stránkách www.zelenausporam-partnerstvi.cz.

Energetický štítek

Energetický štítek uvádí spotřebu energie u daného výrobku ve srovnání se špičkovými výrobky. Každý výrobek má různé kategorie A až G. U chladniček je nejúspornější kategorie v současné době označena A++, u automatických praček A-10%/A/A-C, u myček nádobí A-10 %/A/A a u sušiček A. Cenový rozdíl mezi dvěma spotřebiči v různých třídách nezávisí jen na spotřebě energie, ale také vody, pracích prášků apod. Podle údajů na štítku a prodejní ceny si lze udělat jednoduché propočty související s energetickou náročností daného výrobku.

Program Partnerství Zelená úsporám

Program Partnerství Zelená úsporám je součástí programu Zelená úsporám a věnuje se problematice elektrospotřebičů, je nedotační a neposkytuje finanční podporu na jejich nákup. Přináší spotřebitelům informace a návod, jaké spotřebiče mohou být nejúspornější, jak je provozovat a recyklovat po ukončení jejich provozu. Kritéria pro zapojení konkrétních výrobků do programu jsou nastavena tak, že je splní pouze energeticky nejúspornější výrobky dostupné na našem trhu. Účast v programu si nelze koupit ani formou reklamy, ani sponzorstvím. Více informací na www. zelenausporam-partnerstvi.cz

Program Partnerství Zelená úsporám zaštiťuje:

Ministerstvo životního prostředí, www.mzp.cz

Státní fond životního prostředí ČR, www.sfzp.cz

SEVEn, Středisko pro efektivní využívání energie, o.p.s., www.svn.cz

Členy kontrolní komise programy jsou kromě organizátorů i:

CECED CZ – Sdružení evropských výrobců domácích spotřebičů, www.cecedcz.cz

D Test – Občanské sdružení spotřebitelů TEST

Seznam partnerů programu je k dispozici na internetových stránkách: http://www.ze­lenausporam-partnerstvi.cz/par­tneri/


publikováno: 15. 10. 2010, v rubrice Spotřebiče
Štítky: chladničky, myčky, pračky a sušičky, spotřebiče, úspory energií, zelená úsporám

Nejčtenější články v rubrice Spotřebiče:

Další články v rubrice Spotřebiče:Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
© Energeticky úsporné bydlení 2009+