Které domácí spotřebiče se vyplatí? | Spotřebiče | Energeticky úsporné bydlení

Které domácí spotřebiče se vyplatí?

3. 8. 2011

Bez kterého domácího spotřebiče se doma rozhodně neobejdete? Určitě potřebujeme uvařit, skladovat potraviny, vyprat prádlo. Varné desky, trouby, chladničky, mrazničky a pračky jsou proto spotřebiče, které využíváme nejčastěji. S tím souvisí i výše spotřeby elektřiny. A některé spotřebiče nám mohou tuto spotřebu pomoct omezit na minimum. Víme, kolik která činnost spotřebuje?

Pro kuchyň

Nejdokonalejší technologie využívají sklokeramické desky s indukčním topným tělesem. Za pouhé dvě minuty se zahřejí na teplotu potřebnou pro přípravu pokrmu. Indukční cívky vytvářejí elektromagnetické pole. Postavíme-li na plotýnku hrnec z feromagnetického materiálu (oceli, smaltované oceli či litiny), velikost indukčního pole se přizpůsobí velikosti nádoby. To znamená, že se spotřebovává právě tolik energie, kolik je k ohřevu hrnce nutné. Jestliže pak hrnec s plotýnky sejmeme, přenos energie se okamžitě zastaví a dochází k minimální tvorbě zbytkového tepla. Další zásadní výhodou je čištění indukčních varných plotýnek. Jelikož se plotýnky neohřívají, nemůže se nic připálit, vše pracuje na systému elektromagnetic­kého pole.

Při výběru chladničky se orientujte na kvalitní značkové výrobky a řiďte se také energetickým štítkem. Vybírejte spotřebič se štítkovou hodnotou A a lepší. Spotřebič třídy A+ ušetří za deset let provozu oproti spotřebiči třídy C až 8 000 korun na platbách za elektrickou energii. Nekvalitní spotřebiče mohou po několika letech používání výrazně zvýšit svojí spotřebu energie. Nakupujte spotřebiče od prodejců, kteří garantují záruční i pozáruční servis. Pro jednu osobu postačí obsah chladničky 120 l a obsah mrazničky 50–80 l. Pro každou další osobu v domácnosti počítejte cca 60 l obsahu navíc. Pokud nakupujete do zásoby, počítejte s prostorem 100–130 litrů na osobu.

Pro koupelnu

Nové typy praček spotřebují v porovnání s pračkami z osmdesátých let o 60 % méně elektřiny a téměř o čtvrtinu méně vody. Existuje několik základních rad, kterých se můžete při výběru nové pračky řídit. Pořiďte si raději samostatnou pračku než pračku kombinovanou se sušičkou. Kombinovaný spotřebič má vyšší spotřebu vody, dvojnásobný čas sušení (pracujeme jen s polovinou náplně) a tím i vyšší spotřebu elektrické energie. Většinu elektřiny spotřebuje pračka na ohřev vody, je tedy vhodné používat pro praní vodu předehřátou např. slunečními kolektory nebo tepelným čerpadlem. Abyste ušetřili perte prádlo při nižších teplotách a předepírání používejte jen v nutných případech. Platí zde, čím kratší prací program, tím více ušetřené energie. Pravidlo, které jistěkaždá hospodyňka zná je zapínání pračky až v okamžiku, kdy je plně naplněná. Také nezapomeňte zkontrolovat tvrdost vaší vody a podle výsledků volte množství pracího prášku. Důležité je také správné umístění pračky. Ta by měla stát na rovné a pevné podlaze, aby mohlo odstřeďování probíhat optimálně. Při nerovné nebo „houpavé panelákové“ podlaze se doba odstřeďování značně prodlužuje, čímž vzrůstá spotřeba elektřiny a klesá životnost pračky. Pravidelně, alespoň 2× ročně, čistěte filtr odtokové vody. Starší pračku alespoň jednou ročně změřte měřičem spotřeby elektřiny pro informaci, jestli je její provoz ještě ekonomický.

Zdroj: PRE


publikováno: 3. 8. 2011, v rubrice Spotřebiče
Štítky: energie, chladničky, peníze, pračky a sušičky, spotřebiče, úspory energií

Nejčtenější články v rubrice Spotřebiče:

Další články v rubrice Spotřebiče:Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
© Energeticky úsporné bydlení 2009+