Seznamte se s pasivním panelákem | Energeticky úsporné bydlení

Hlavní strana » Článek

Seznamte se s pasivním panelákem

17. 9. 2013

Kvalitní rekonstrukce vyžaduje mnohem víc než výměnu oken a zateplení fasády. Po své premiéře letošních IBF Stavebních veletrzích v Brně bude představena interaktivní expozice „Pasivní panelák! Tak na co ještě čekáte?“ také na pražském veletrhu FOR ARCH.

Co model nabídne?

Unikátní model bytu na konkrétních stěnách ukáže tři fáze rekonstrukce domu – před rekonstrukcí, po standardní rekonstrukci a po komplexní energetické sanaci budovy, a vysvětlí jejich výhody a nevýhody. Návštěvníci si tak budou moci již od prvního dne veletrhu prohlédnout konstrukci vhodných oken, jejich správné osazení do zateplených stěn, ošetření osazovací spáry, i zajištění vzduchotěsnosti.

„Protože se dnes díky jednostrannému pohledu na zateplování a utěsňování budov stává vnitřní prostředí zdravotně závadným, nezbytnou součástí bude také rekuperační jednotka, která nastíní možnosti instalace systému řízeného větrání do panelových domů,“ doplňuje Juraj Hazucha, odborný poradce z Centra pasivního domu, a dodává: „Rekonstrukce domů do nižšího energetického standardu jsou šancí, kterou je třeba využít dnes, aby se rovnou ušetřilo do budoucna. V opačném případě si totiž obyvatelé domu na dlouhou dobu zavírají potenciál k úsporám, jelikož do další rekonstrukce se pustí až za dlouhou řádku let.“

Model bude koncipován jako edukační nástroj – na informačních panelech se návštěvníci například dozvědí, jaké jsou nejvhodnějších způsoby snížení energetické náročnosti budovy, a u každého informačního panelu na ně bude čekat drobná poučná hra. Budou si moci doslova osahat, čím se panelové domy izolují, jaké mají jednotlivé materiály vlastnosti a k čemu jsou vhodné.

Model vytvořilo Centrum pasivního domu za finanční podpory Státního programu na podporu úspor energie a využití obnovitelných zdrojů energie pro rok 2013 – Program EFEKT a také za finanční podpory revolvingového fondu Ministerstva životního prostředí, a to v rámci projektů Rekonstrukce jinak – semináře se vzdělávacím modelem a Osvěta o pasivních domech.


publikováno: 17. 9. 2013
Štítky: bydlení, rekonstrukce, úspory energií


Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
© Energeticky úsporné bydlení 2009+