Rozdíly mezi žárovkami | Energeticky úsporné bydlení

Hlavní strana » Článek

Rozdíly mezi žárovkami

25. 10. 2012

S vývojem nových druhů světelných zdrojů se na trhu se objevuje čím dál rozmanitější druhy žárovek, mezi nimiž se spotřebitelé často neumí orientovat. Podívejme se proto, s jakými typy se běžně můžeme setkat.

Standardní žárovky

Jejich výroba končí v srpnu 2012. Tento druh žárovek kupujeme především kvůli jejich ceně, která je zpravidla velmi nízká. Vezmeme-li ovšem v úvahu provozní náklady, výhodnost této koupě se rapidně sníží. Úsporné světelné zdroje totiž v porovnání se standardní žárovkou spotřebují o 25 – 90 % méně elektrické energie, a to při zachování stejné kvality světla. Standardní žárovka totiž 95 % přijaté energie přemění na teplo a jen 5 % na světlo.

Při koupi úsporných světelných zdrojů je situace opačná – nákupní cena je sice vyšší, ale provozní náklady jsou neporovnatelně nižší, než je tomu u klasických zářivek.  Nemluvě o jejich životnosti, která je v případě úsporných žárovek až desetinásobná.

Standardní žárovku můžeme nahradit světelným zdrojem. Jeho variantami jsou: halogenové žárovky (Eco Halo), kompaktní úsporné žárovky a LED žárovky.

Eco Halo (halogenová žárovka)

Žárovka, která uspoří zhruba 25 % elektrické energie. Její životnost je přibližně dvojnásobná, tedy 2000 hodin, ve srovnání se standardními světelnými zdroji. Skládá se z wolframového vlákna, které se nachází v kapsli s halogenovým plynem. Díky tomu může žárovka pracovat i při vyšších teplotách, což vede k intenzivnějšímu jasu než je běžné u klasických zářivek. Tento typ žárovky se vyrábí z křemičitého skla, které může být poškozeno dotekem ruky, kdy dochází ke změně struktury skla. Žárovka se tak nedostatečně ochlazuje a po zapnutí se při přehřátí spálí. Tyto světelné zdroje jsou konstruovány pro napětí 230 nebo 12 voltů. Mezi přednosti halogenových žárovek patří možnost tzv. stmívání, tedy regulace intenzity svícení.

Kompaktní úsporné žárovky uspoří ještě více energie žárovky než EcoHalo, a to až 80 %. Vyšší je i jejich životnost – dosahuje až 15 000 hodin. Tvary tohoto typu zářivek jsou různorodé – od trubicového, přes spirálovitý až po klasický zaoblený tvar. Lze je použít jako přímou náhradu standardní žárovky se závitem E14 a E27. Obdobně jako u předchozích halogenových zářivek mají některé druhy možnost stmívání (tato informace by měla být uvedena na obale).

Barvy světla mohou být:

 • teplá bílá (označení na obale 827),
 • studená bílá (označení na obale 840) a
 • studené denní světlo (označení na obale 865).

LED žárovky (LightEmittin­gDiode)

Ty mohou uspořit až 90 % elektrické energie oproti žárovkám standardním, přičemž jejich životnost je až 25 000 hodin. Na rozdíl od kompaktních úsporných zářivek je možné vybírat z většího množství tvarů (např. kapka, svíčka, standardní zaoblený tvar, spot) a závitů (E14, E27, GU10, GU5.3, G4). Na trhu je k dostání mnoho typů LED žárovek – od základní řady až po tu nejvyšší. Tyto žárovky pak mohou být nejen součástí dekorativního osvětlení, ale umožňují rovněž stmívání. Lze je využít i k osvětlení exteriéru jako je např. zahradní osvětlení, či pro osvětlení komunikací. LED žárovky mohou mít též elegantní design, díky němuž jsou vhodné i do otevřených svítidel. Teplota jejich světla je 2700 K. Barva u LED žárovky je shodná se standardní žárovkou.

Mezi výhody LED svítidel ve srovnání s ostatními světelnými zdroji patří:

 • dlouhá životnost při dodržení požadovaných provozních parametrů (jako je např. chlazení čipu)
 • nízká spotřeba elektrické energie, která je dána její vysoce efektivní přeměnou na světlo
 • nízká provozní teplota, která u LED žárovek nepřekročí hodnotu 70°C
 • okamžitý start umožňující plný výkon světelného zdroje
 • možnost regulace výkonu umožňující využití celého spektra barevné škály
 • malé rozměry nacházející uplatnění v designových konstrukcích
 • vysoká odolnost vůči vnějším vlivům
 • bezpečný provoz zajištěný napájením ze zdrojů s nízkým napětím
 • snadná recyklace

Více informací na www.eSvetlo.cz


publikováno: 25. 10. 2012
Štítky: informace, osvětlení, úspory, užitečné informace


Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
© Energeticky úsporné bydlení 2009+