Kde v našich úvahách o nízkoenergetickým a pasivním bydlení nejvíce chybujeme? | Realizace | Energeticky úsporné bydlení

Hlavní strana » Realizace » Článek

Kde v našich úvahách o nízkoenergetickým a pasivním bydlení nejvíce chybujeme?

17. 2. 2014

Bydlení v nízkoenerge­tických a pasivních domech nám nabízí řadu výhod. Nejvýraznější je výrazná úspora ve spotřebě energií na vytápění a důraz na kvalitní a zdravé vnitřní prostředí. Úvahy o tomto typu bydlení ale poměrně často provází řada omylů. Co je pravda a kde se zbytečně vydáváme slepou cestou?

Větrání

Energeticky úsporné bydlení je jasným trendem

Mýtus: V pasivních domech a bytech se nesmějí otevírat okna a není v nich čerstvý vzduch.

Pravda: „V pasivních domech okna samozřejmě otevírat lze, ale není to vůbec potřeba. O optimální pohodu neustálého přísunu odpovídajícího množství čerstvého vzduchu se stará automatický systém řízeného větrání za pomoci rekuperační jednotky. Díky této technologii se vydýchaný vzduch přirozeně mění za čerstvý stejně jako při otevřeném okně, ovšem bez prachu a hluku. V bytě se nehromadí oxid uhličitý, jehož vysoká koncentrace způsobuje například bolest hlavy, únavu, ospalost či nesoustředěnost. Výhodné je, že vše se děje bez nutnosti našeho zásahu. Na nic nemusíme myslet, vše si systém hlídá sám. Pro nás to znamená optimální, za každé situace zdravé prostředí uvnitř domu či bytu, na které se můžeme kdykoliv spolehnout.

Teplotní komfort

Mýtus: V zimě je v pasivních bytech chladno, v létě se přehřívají.

Pravda: Rekuperační jednotka se stará o udržování stálé vnitřní teploty. V zimě byty ohřívá, v létě v nich udržuje příjemný chlad. S odváděným vzduchem z místností do výměníku odchází také teplo, které se ovšem neztrácí. Jednotka ho předává čerstvému vzduchu vháněnému opět do bytu. Je využito i teplo, které vyzařuje lidské tělo nebo používané domácí spotřebiče. V létě je naopak možné použít noční předchlazení. „Rekuperační jednotka a žaluzie zajistí, že ani v parném létě teploty v interiéru nepřesáhnou 27°C. Systém řízeného větrání tak bohatě stačí – není potřeba pořizovat drahou a nezdravou klimatizaci,“ radí Martin Svoboda, výkonný ředitel JRD..

Vysoké vzdušné vlhkosti se být nemusíme

Mýtus: Protože se v pasivních bytech nevětrá, je v nich velká vlhkost, tvoří se plísně a množí se roztoči a bakterie.

Pravda: Řízené větrání zajišťuje v bytech neustále čerstvý vzduch a udržuje optimální hladinu vlhkosti. Prašnost výrazně omezují prachové filtry. Díky tomu v pasivních bytech nemají plísně, bakterie ani roztoči šanci. Zejména alergici, astmatici a lidé trpící ekzémy ocení zdravé prostředí, ve kterém se jim bude dobře žít. Kdyby tohoto stavu s optimální hladinou vlhkosti chtěli lidé dosáhnout v normálním bytě, museli by větrat ve dne i v noci každou hodinu. A ani tak by neměli ideální prostředí, protože větrání okny přináší do bytu prach i hluk a navíc vysouší vzduch.

Vysoké nároky na údržbu

Mýtus: Použité technologie jsou náročné na údržbu.

Pravda: Rekuperační jednotka je v nově stavěných bytových domech umístěna v technickém zázemí domu. Její údržba a výměna filtrů je technicky nenáročná a kompletně ji obstarává správcovská firma.

Vysoké riziko při výpadku elektřiny

Mýtus: Vlastnosti pasivních domů může ohrozit náhlý výpadek elektřiny.

Pravda: Nízkoenergetické a pasivní domy mají natolik nadstandardní energetické vlastnosti, že je neohrozí ani náhlý výpadek dodávek energií. V takovém případě teplota v bytě neklesne o více než jeden stupeň za den. Pokud by došlo k dlouhodobějšímu výpadku proudu, teplota v bytě zůstane na 13 až 15°C.


publikováno: 17. 2. 2014, v rubrice Realizace
Štítky: jak vyřešit?, nízkoenergetické bydlení, Pasivní dům, úspory energií, větrání, vlhkost, výrobky a technologie, zdraví

Nejčtenější články v rubrice Realizace:

Další články v rubrice Realizace:Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
© Energeticky úsporné bydlení 2009+