Infotherma 2016 je opět tady! | Realizace | Energeticky úsporné bydlení

Hlavní strana » Realizace » Článek

Infotherma 2016 je opět tady!

3. 1. 2016

Již tradičně se 22. let konají v polovině ledna , letos 18. až 21. ledna, na výstavišti černá louka Ostrava, mezinárodní výstavy Infotherma věnované vytápění, úsporám energie a smysluplnému využívání obnovitelných zdrojů. Dělat „topenářskou“ výstavu v horkém létě, v době, kdy lidé spíše vyhledávají stín a zapomněli na starosti a finanční náklady na své vytápění, které patří mezi největší položky v rodinných rozpočtech, by bylo zřejmě neprozřetelné a nepřivedlo by na výstaviště tisíce návštěvníků. To by se pochopitelně nelíbilo ani vystavovatelům.

Ve správný čas na správném místě

Právě letošní termín 23. ročníku této mezinárodní výstavy může pro tisíce návštěvníků znamenat výrazný mezník ve způsobu a komfortu vytápění svých příbytků. Ministerstvo životního prostředí chce totiž do roku 2020 poskytnout 9 miliard korun na výměnu kotlů v rodinných domcích. Jak říká ministr životního prostředí Richard Brabec: „Staré kotle na tuhá paliva v současnosti patří mezi největší znečišťovatele ovzduší. Ministerstvo proto dojednalo jedinečnou a revoluční možnost pro české domácnosti vyměnit tyto kotle za nové, ekologičtější.“

První tři miliardy korun dostaly kraje. Dotace pro domácnosti budou administrovat i vyhlašovat dotační programy. Moravskoslezský kraj vyhlásil dotační program ještě před Vánocemi. O evropské peníze budou moci lidé žádat od 1. února do 29. dubna letošního roku. Další procenta z nákladů na pořízení nových kotlů dostanou úspěšní žadatelé od hejtmanství a na úhradu nových kotlů přispěje i řada obcí a měst. Jedním z míst, kde mohou získat občané informace k dotačním možnostem, bude i výstava Infotherma 2016. V rámci doprovodného programu se uskuteční přednášky i besedy, a pomoc s vyplňováním žádostí o dotace mohou lidé získat ve společném stánku Státního fondu životního prostředí a moravskoslezského hejtmanství, kde se také mohou dovědět vše o další možné dotaci Nová zelená úsporám.

Výstava na správném místě

Prostory ostravského výstaviště mohou přijmout pouze okolo 360 firem a organizací a naskýtá se otázka, proč se proto výstava nekoná na některém z větších výstavišť v Česku. Organizátoři výstavy jsou přesvědčeni, že by měla zůstat v Ostravě z celé řady důvodů. Prvním je, že Moravskoslezský kraj je jedním z nejvíce znečištěných krajů ve střední Evropě. Druhým fakt, že v kraji je jedna z největších nezaměstnaností a pokulhává i příjem na jednoho obyvatele. Výstavy Infotherma se proto snaží představit tepelnou pohodu v celém komplexu a nabízet řešení pro jednotlivé skupiny obyvatelstva včetně alternativních řešení. O připravovaném ročníku mezinárodní výstavy, jeho obsahu a doprovodných programech hovořili autoři a organizátoři výstavy Infotherma Alena Bujáková a Libor Kostelný.

Má-li výstava splnit požadavky pro celou škálu odborné i laické veřejnosti, měla by být přehlídkou chtěného a reálného. Návštěvníci výstavy proto každoročně oceňují, že informace, se kterými na výstavu přichází nebo je získávají v jednotlivých expozicích, mohou konzultovat v rámci odborného doprovodného programu na přednáškách, konferencích a besedách. Kromě celostátních odborných konferencí v kongresovém centru věnovaným novinkám v oblasti tepelných čerpadlech, energetickým auditům či posudkům a cestě k energetické soběstačnosti rodinných domů, malých a středních objektů, bude souběžně v diskuzním klubu ve vstupním pavilonu celá řada přednášek a besed například, jak správně topit pevnými palivy, o nových generacích větracích jednotkách s rekuperací tepla, fotovoltaických zdrojích pro rodinné domy, k foukaným izolacím, výstavbě kvalitních dřevostaveb, akumulačním kamnům nebo správným provozům komínů, kouřovodů a spotřebičů. Chybět nebudou ani debaty o správném umístění solárních kolektorů, výběru nejlevnějšího dodavatele elektřiny a plynu, cenách plynu a elektřiny v roce 2016, výběru nejvhodnějších dodavatelů a celé řadě námětů, s kterými přijdou samotní návštěvníci.

Snahou organizátorů výstavy je připravit ucelený přehled všeho, co má spojitost s tepelnou pohodou bytů a domů. Reagují tak na požadavky návštěvníků, které vyplývají z anket a průzkumů. Před letošní výstavou bylo osloveno na 350 tisíc domácností s dotazy, co od Infothermy očekávají a co by se na ní chtěli dozvědět. A na výstavě lidé hlasují o tom, která expozice je svými výrobky a službami nejvíce oslovila. Na předcházejících čtyřech ročnících nejvíce hlasů získávaly firmy Viadrus, Atmos, Romotop, Dakon, Buderus, Junkers, Benekov, Rojek a další.

V rámci spolupráce s portálem TZB info, se před výstavou uskutečnila internetová hlasovací soutěž nazvaná Novinka na výstavě Infotherma 2016. Vystavovatelé, kteří přicházejí na výstavu s výraznou novinkou – exponátem či službou, jej mohli do soutěže přihlásit. Exponáty z internetových hlasovacích soutěží budou vystaveny ve vstupním pavilonu. Obdobná soutěž TOP Energie 2016 se uskutečnila ve spolupráci s vydavatelstvím Net Press Media na portále www.enuby.cz .

Výstava Infotherma 2016 se koná pod záštitou ministerstva životního prostředí, ministerstva průmyslu a obchodu a ministerstva zemědělství.

Energetická soběstačnost pro domky i domácnosti

Budoucí vývoj energetiky nezadržitelné směřuje k decentralizaci a k posilování energetické samostatnosti spotřebitelů. Během několika let můžeme zažít i v České republice novou energetickou revoluci, která bude založena na akumulaci vyrobené elektřiny ve stacionárních bateriích nebo v bateriích elektromobilů.

Premiérovou novinku na Infothermě 2016 bude mít tématika energetické soběstačnosti domu a domácnosti. Kromě celostátní odborné konference ve čtvrtek 21. ledna v kongresovém centru mohou návštěvníci na výstavě shlédnout příklad fotovoltaického panelu a baterie na skladování přebytečné energie a její poskytování v době kdy ji uživatelé potřebují. Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava tuto myšlenku doplnila o možnost nabíjet elektromobily, a v případě potřeby poskytovat tuto energii domácnostem.

Kde na nás čeká energie

Po loňském mimořádném zájmu o panelovou prezentaci Kde na nás čeká energie, se organizátoři 23. ročníku výstavy Infotherma k této tématice vrátili. Uvedou tak například pokračování využití mikrořas k energetickým a ekologickým účelům, oficiální stanovisko státu k těžbě břidlicových plynů, novinky ze zkušebního provozu jímání blesku, k asanaci hořících hald a možné použití energií ze stávajících hořících hald, využívání geotermální energie nebo novým konstrukcím větrných turbín.

Skladování energií

Další rozvoj využívání obnovitelných zdrojů nejen u nás, ale i na celém světě je stále více závislý na schopnosti skladovat energii z doby, kdy je jí přebytek a zpět jej získávat v době potřeby. Kromě řady úsměvných návrhů bude představena přečerpávací elektrárna na Dlouhých stráních a v loňském roce zprovozněný český patent: unikátní důlní přečerpávací elektrárna. Ta je umístěna v prostorách bývalého dolu Jeremenko ve Vítkovicích a je přizpůsobena specifickým důlním podmínkám. Může sloužit ke skladování elektrické energie i k využití pro čerpání důlních vod.

Svět kachloví a kachlových kamen

Kachlová kamna jsou pro člověka jedním z nejpřirozenějších zdrojů tepla, a to díky tomu, že poskytují sálavé teplo podobné slunečnímu záření. Navozují tak příjemnou atmosféru, která uvolňuje stres a umí využívat energií mnohem lépe, než z ostatních zdrojů na tuhá či kapalná paliva. V podstatné části vstupního pavilonu letošní Infothermy se představí zatím v Česku největší ucelená expozice Svět kachloví a kachlových kamen. Podílet se na ni bude přes 30 českých a zahraničních firem. Expozice má přiblížit renesanci kachloví a kachlových kamen od historie přes současnost až po vizi, která by mohla tento druh vytápění uplatnit i v designu moderních interiérů. Kromě uplatnění kachláků na hradech a zámcích bude návštěvníkům předvedena výroba kachloví a jejich uplatnění v moderních kachlových sporácích, včetně krbů a kachláků. Představeny zde budou materiály pro stavbu kachlových kamen, včetně nejvhodnějších komínů a kovových doplňků. Součástí jedné z největších expozic výstavy bude také poradenství a ukázka výstavby kachláků.

Infotherma v číslech a faktech

  • První ročník výstavy Infotherma se uskutečnil v roce 1994 ve Frýdlantu nad Ostravicí
  • Z prostorových důvodů se výstava v roce 2007 přestěhovala na výstaviště Černá louka v Ostravě
  • Za uplynulých dvaadvacet ročníků se na výstavě prezentovalo 5938 domácích a zahraničních firem a organizací
  • Kromě domácích vystavovatelů se zde nejvíce prezentují firmy a organizace z Polska, Slovenska, dále Slovinska, Rakouska, Itálie a dalších zemí Evropy.
  • Výstavu dosud shlédlo na půl miliónu návštěvníků
  • Každoročně se výstava koná pod záštitou několika ministerstev
  • S výstavou Infotherma spolupracuje přes 50 mediálních partnerů

publikováno: 3. 1. 2016, v rubrice Realizace
Štítky: bydlení, bytový dům, informace, inteligentní bydlení, peníze, veletrhy a výstavy, výstava, vytápění

Nejčtenější články v rubrice Realizace:

Další články v rubrice Realizace:Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
© Energeticky úsporné bydlení 2009+