Bydlíte ve starším bytovém nebo rodinném domě? | Realizace | Energeticky úsporné bydlení

Hlavní strana » Realizace » Článek

Bydlíte ve starším bytovém nebo rodinném domě?

17. 2. 2015

V Česku žije zhruba 13 procent domácností v domech, které byly postaveny před téměř 100 lety. Další jedna třetina Čechů obývá domy staré 45 let až 95 let. V praxi platí úměra – čím starší bytový nebo rodinný dům, tím jsou náklady na energie zpravidla větší. Problém představují hlavně nezateplené domy, ze kterých uniká drahocenné teplo.

„Většina domácností v letošním roce sice pocítí zlevnění elektřiny, ale v konečných účtech se bude jednat řádově jen o desetikoruny. Naproti tomu vyšplhají účty domácností využívající zemní plyn. Ten se průměrné domácnosti prodraží cca o stokoruny. Mnoho Čechů tak nemůže očekávat, že jejich výdaje za energie budou v porovnání s loňským rokem menší. I přes zlevnění elektrické energie tedy většina Čechů na energiích neuspoří,“ říká Pavel Zemene, předseda Sdružení EPS ČR. Podle jeho slov existuje řešení, jak se nárůstu cen energií bránit a tím je komplexní zateplení. U rodinných domů postavených v 1. polovině 20. století lze zateplením vnějších stěn ušetřit meziročně až 50 procent výdajů. V případě komplexního zateplení včetně výměny okenních a dveřních výplní až 75 procent. Zateplení se v Čechách řadí k nejčastějším opatřením při plánované rekonstrukci nebo modernizaci bydlení.

Dotační programy jako motivační nástroj

Podpůrné programy představují pro majitele domů motivaci jak snížit energetickou náročnost svého objektu. Jednak se jedná o bankovní programy určené na zkvalitnění bydlení a dále o programy orientované na podporu různých forem úspor energie, kam patří mimo jiné Operační program Životní prostředí, Operační program Podnikaní a inovace pro konkurenceschopnost a Národní program Nová zelená úsporám. Přímo na renovaci rodinných domů se zaměřuje program Nová zelená úsporám, jehož cílem je podpora realizace opatření vedoucích ke snížení energetické náročnosti budov, a tím snížení emisí skleníkových plynů a dalších znečišťujících látek do ovzduší. Kromě majitelů rodinných domů budou mít možnost v letošním roce o dotace žádat také zástupci bytových domů a budov veřejného sektoru. Přesné podmínky ale zatím nebyly představeny. „Dotační programy kromě ekonomické efektivity významně přispívají také k dlouhodobé udržitelnosti životního prostředí. Pro majitele jsou motivací a nástrojem, jak snížit každoroční náklady za energie. Navíc přímo podporují výhodné zateplení. V posledních dvou letech se daří také splňovat zcela zásadní podmínku pro všechny společnosti a žadatele a tou je kontinuálnost. Díky ní nejsou žadatele tlačeni do rychlých a nepromyšlených kroků, mohou si zateplení naplánovat podle sebe,“ říká Zemene. Výhodou dotačních programů je i zkracování návratnosti investice.

Proč zateplit?

Řada odborníků snížení energetické náročnosti domu pokládá za jednu z forem spoření na důchod. Od momentu realizace financování zateplení majitel nemovitosti prakticky již doživotně šetří. V praxi se to projevuje jak na nižších provozních nákladech na vytápění, tak na úsporách na klimatizaci v průběhu léta. Podle veřejně dostupných mezinárodních studií bylo prokázáno, že zateplením lze předcházet i respiračním onemocněním.

Kolik lze ušetřit za vytápění?

  • Panelové domy postavené v 60. – 80. letech: zateplením vnějších stěn až 40 procent.
  • Při komplexním zateplení včetně výměny okenních a dveřních konstrukcí kolem 65 procent.
  • Panelové domy postavené v 80. – 90. letech: zateplením vnějších stěn až 20 procent.
  • Při komplexním zateplení včetně výměny okenních a dveřních konstrukcí přibližně 60 procent.
  • Rodinné domy postavené v 1. polovině 20. století: zateplením vnějších stěn až 50 procent.
  • V případě komplexního zateplení včetně výměny okenních a dveřních konstrukcí
  • až 75 procent.
  • Rodinné domy postavené v poválečném období do 80. let: zateplením vnějších stěn kolem
  • 40 procent. Při komplexním zateplení včetně výměny okenních a dveřních konstrukcí lze ušetřit 80 procent.
  • Rodinné domy postavené v 80. – 90. letech – zateplením vnějších stěn až 35 procent.
  • Při komplexním zateplení včetně výměny okenních a dveřních konstrukcí až kolem 70 procent.

publikováno: 17. 2. 2015, v rubrice Realizace
Štítky: energie, zateplení

Nejčtenější články v rubrice Realizace:

Další články v rubrice Realizace:



Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
© Energeticky úsporné bydlení 2009+