Bungalov – pohodlí i nízké náklady | Realizace | Energeticky úsporné bydlení

Hlavní strana » Realizace » Článek

Bungalov – pohodlí i nízké náklady

1. 8. 2011

Bezbariérový a jednopodlažní, s nízkými náklady na spotřebu energie – také tak mohou vypadat naše základní požadavky na styl bydlení. Takový je návrh nízkoenergetického rodinného domu autorů Stanislava Kučery a Michala Štourače. Dům o zastavěné ploše 102 m2 obsahuje obytnou část s krbovými kamny, dva pokoje, koupelnu, kuchyňský kout, technickou místnost, šatnu s prádelnou a zádveří s chodbou. Dispozice je orientována k jihu. Proti přehřívání místností je dům vybaven horizontálními venkovními žaluziemi.

Rozměr domu 6,3×16,4m, kompaktnost a čisté dispoziční řešení v jedné výškové úrovni s možností přímým vstupem na terén jsou základními atributy pro jednoduché provedení a nízké investiční náklady. Soustředění technologií do jednoho místa usnadňuje provedení přípojkového tubusu a zlevňuje tak celý dům. Garáž se skladem a dům mají přímou vazbu přes venkovní prostor. Objekt garáže je nevytápěný. Prostor nad garáží – sklad slouží pro uložení sezónních předmětů.

Návrh vykazuje základní znaky nízkoenergetické až pasivní výstavby. Pouze situování na pozemku se poněkud odchyluje od ideálního zadání. Tím je vyjádřena snaha dokázat, že nejen v ideálních podmínkách lze postavit nízkoenergetický až pasivní dům. Důsledným přerušením tepelných mostů, dostatečnou vrstvou tepelné izolace, výplněmi otvorů s Uw<0,7 W/m2K a kompaktní plochou obálky je dosaženo klasifikační třídy prostupu tepla obálkou B. Při použité technologii s parozábranou z OSB desek není problém dosáhnout požadované průvzdušnosti.

Dostatečná plocha prosklení spolu s vhodným stíněním horizontálními žaluziemi vyhovuje z hlediska zisků a ztrát v letním i zimním období. Nucené větrání s teplovzdušným vytápěním a rekuperací dále snižuje potřebu tepla na vytápění. Větrání, vytápění a ohřev TV zajišťuje kompaktní jednotka NILAN, která je prostorově nenáročná. Jednotka je umístěna uvnitř dispozice, a tím jsou také na minimum zkráceny rozvody a odtahy vzduchu. Část tepla na vytápění je dodávána krbovými kamny, která mohou přes výměník také ohřívat TV.

Dům je podle TNI 730329 zatříděn jako RD25NE. Při osazení kvalitnějších výplní otvorů a instalaci termosolárních kolektorů pro ohřev TV je reálná šance snížit měrnou potřebu tepla na vytápění a měrnou potřebu primárních energií a zařadit tak dům mezi pasivní podle TNI 730329.

Zajímavě řešený dům je svou čistotou a přehlednou architekturou dobrým příkladem pro přízemní domy – bungalovy. Otázkou pro podobné stavby je vždy nutnost dlouhé chodby, která zde alespoň vytváří u severní fasády „teplotní filtr“. K diskusi může být také minimální velikost zádveří. Orientace na pozemku a zónování je zde v pořádku.


publikováno: 1. 8. 2011, v rubrice Realizace
Štítky: dřevostavby, nízkoenergetické bydlení, realizace

Nejčtenější články v rubrice Realizace:

Další články v rubrice Realizace:Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
© Energeticky úsporné bydlení 2009+