Realizace | Energeticky úsporné bydlení

Hlavní strana » Realizace

Nejnovější

Energeticky úsporné budovy podporují zdravé klima v interiéru

18. 08. 2014

V posledních deseti letech je ze strany EU patrný tlak na revitalizaci budov a výstavbu energeticky úsporných budov. Výjimkou není ani Česká republika, která v tomto roce díky dotačnímu programu Nová zelená úsporám přispívá k jejich rostoucímu počtu. Zájemci mohou získat dotace na snižování energetické náročnosti stávajících rodinných domů, náhradu neekologického zdroje tepla, instalaci solárních termických systémů či výstavbu rodinných domů s velmi nízkými náklady na energie. Nejčastější formou snižování energetické náročnosti představuje zateplení domu. Kromě něho je pro tyto budovy nezbytnou součástí zajištění dostatečného větrání, nejlépe s rekuperací.

více »

Co je důležité pro stavbu pasivního domu?

04. 06. 2014

Zájem rodin i jednotlivců o stavbu pasivních domů v Česku prudce stoupá. Podle Centra pasivního domu, které mapuje tuzemskou výstavbu nízkoenergetických staveb, požádalo o státní dotaci na ně od začátku dubna už více než 400 domácností. Za celý loňský rok si přitom o příspěvek napsalo pouze 700 žadatelů.Co od svého domu požadují?


ČERVEN - Dny otevřených dveří pasivních domů se státní dotací až 550 tis. Kč

27. 05. 2014

Obyvatelé pasivních domů zvou k návštěvě, při které se můžete dozvědět vše o výhodách, které přináší bydlení v pasivních domech. Ve dnech 12. – 15. června proběhnou v pasivních domech postavených společností BAHAL ČR a.s. dny otevřených dveří.


Novostavba nebo rekonstrukce - zajímá nás, za kolik bydlíme?

24. 04. 2014

Nákup nové ledničky dnes není otázka okamžiku. Poměřujeme hodnoty a pochopitelně řešíme energetickou náročnost. Ta je pro nás zajímavá právě u chladničky a dalších spotřebičů, které buď mají vyšší spotřebu, nebo jsou v provozu neustále, případně často. Kolikrát dražší než chladnička je byt nebo dům, snad ani není třeba počítat. Přitom energetické náročnosti nového bydlení, i když se i tady jedná o výrazně vyšší částky než za provoz chladničky, věnujeme podstatně menší pozornost. Měsíční náklady na provoz domácnosti a výdaje za topnou sezónu tak většinou zjišťujeme až za provozu. Přitom kdybychom se zajímali dříve a zohlednili výdaje za energie už při výběru nemovitosti, mohli bychom šetřit až polovinu nákladů.


Pasivní dům - dostaneme se přes jeho cenu k úsporám?

10. 03. 2014

Také uvažujete o bydlení v nízkoenergetickém nebo dokonce pasivním domě? Možná i vás od rozhodnutí zrazuje domněnka, že za takové bydlení zaplatíte podstatně více a efekt vysokých úspor za malou spotřebu energie na vytápění se tak bude vzdalovat. Druhou, poměrně častou otázkou též je, zda nás tato forma bydlení nepřipraví o komfort a pohodlí.


Kde v našich úvahách o nízkoenergetickým a pasivním bydlení nejvíce chybujeme?

17. 02. 2014

Bydlení v nízkoenerge­tických a pasivních domech nám nabízí řadu výhod. Nejvýraznější je výrazná úspora ve spotřebě energií na vytápění a důraz na kvalitní a zdravé vnitřní prostředí. Úvahy o tomto typu bydlení ale poměrně často provází řada omylů. Co je pravda a kde se zbytečně vydáváme slepou cestou?


Úspory v osvětlení ovlivní správné umístění

06. 02. 2014

Nemalé úspory ve spotřebě elektřiny na nás čekají v oblasti osvětlení. Správný výběr osvětlení ovlivňuje styl a atmosféru interiéru. Vedle volby svítidel je ale důležité také jejich správné umístění. Instalace musí proběhnout v souladu s navrženou osvětlovací soustavou. Umístění svítidel bychom vždy měli věnovat náležitou pozornost.


Při rekonstrukci bytu myslete i na úspory energií

30. 12. 2013

Situace manželů se dvěma dětmi je podobná mnoha jiným. Rodina žije v rodinném domě starém 60 let, který zdědili po rodičích. Před nastěhováním provedli pár rekonstrukcí – ty ale řešily jen interiér. V současnosti by se potřebovali zaměřit na náklady za vytápění. V domě bydlí třetím rokem a platí stále více. Rozhodli se situaci řešit. Jaké mají možnosti?


KOTI Hyacint má první certifikovaný pasivní dům v České republice

25. 11. 2013

Pasivní budova F projektu KOTI Hyacint, který staví v pražských Modřanech developerská společnost YIT Stavo, získala osvědčení Certifikovaný projekt pasivního domu. Budova F stavěná v energeticky pasivním standardu splnila veškeré nezbytné podmínky a stala se tak prvním certifikovaným pasivním bytovým domem v České republice.
Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
© Energeticky úsporné bydlení 2009+