Problém zvaný Cihláky | Legislativa | Energeticky úsporné bydlení

Problém zvaný Cihláky

20. 6. 2009

Když v období kolem roku 2000–2001 vznikal program na podporu oprav bytových domů formou datace k úrokům,snažili se odborníci postihnout maximální možné množství bytových domů. Aby je bylo možno identifikovat, byl vytvořen seznam soustav, ve kterých se tyto domy od padesátých do devadesátých let minulého století začaly stavět a tento seznam se stal nedílnou součástí (přílohou) uvedeného programu. Vzhledem k tomu, že název programu byl velmi komplikovaný a dlouhý, stalo se to, že mu někdo přidělil zkrácený a později výhradně používaný název Program Panel.

Název Panel svedl na scestí

Zde se stala první chyba. Díky tomuto názvu se domnívali všichni uživatelé bytových domů, že program je pro vlastníky panelových domů, maximálně domů stavěných z blokopanelů. To že v seznamu jsou i domy s padesátých let pod označením T 1,.. T12, T13……T52. a další, které jsou postaveny s cihel, klasickou, nikoliv panelovou technologií, nikoho ani ve snu nenapadlo. Pamětníci této výstavby se vyskytovali jen sporadicky, dokumentace z velké části byly ztraceny a tak tzv. Stalinovy domy, nebo dvouletkové domy apod., stavěné v padesátých letech odpočívaly a jejich obyvatelé si stěžovali, že mnohem mladší paneláky jsou opravovány a jejich domy ne. Bohužel nebyla od autorů udělána pořádná osvěta, které domy opravdu patří do Programu Panel. V průběhu trvání Programu byly snahy od majitelů cihlových domů vyvíjeny tlaky, zrušit v programu výraz domy stavěné panelovou technologií a nahradit ho slovem bytové domy. Málo kdo si v té chvíli uvědomoval, že Program Panel platí i pro velkou řadu tzv. cihláků. Konečně se to podařilo. Už v průběhu roku 2008 se začaly objevovat materiály, které řešily tento problém, a výraz bytové domy byl jedním ze základních kamenů připravované novely. Diskriminace byla zrušena.

Zelená úsporám přivádí k diskriminaci

Kde se vzal, tu se vzal, spatřil světlo světa nový Program, řešící téměř obdobný problém, který řešil Panel. Zelená úsporám! Vzhledem k tomu, že se tvůrci tohoto programu domnívali, že paneláky už dostali dost a teď je řada na cihlových domech, tak tento Program vymezili pro rodinné a nepanelové domy. Nepanelové domy odborně definovali jako domy nezařazené do seznamu, který je přílohou č.1 Programu Panel. A byla na světě nová diskriminace. Panel se otevřel všem bytovým domům a Zelená úsporám zavřela dveře nejen panelákům ale i stovkám cihlových domů postavených v padesátých a na začátku šedesátých let. Těchto domů je pěkná řádka každé větší město má minimálně jedno takové sídliště.Cihláky opět přišli zkrátka.

Domnívám se, že snaha modernizovat bytový fond a při tom ušetřit obrovské množství energie není otázka barvy úspory. Energie je jen jedna a nemá barvu zelenou, modrou nebo oranžovou. Nevidím důvod, když se v obou případech jedná o peníze státu, proč nedat stejně všem lidem, kteří chtějí řešit obnovu nemovitostí sloužících k bydlení a při tom šetřit energii. Myšlenka obou programů je téměř identická, proč tedy používáme programy 2 a navíc jen pro někoho.

Autor: Ing. Milan Grombiřík, DEA


publikováno: 20. 6. 2009, v rubrice Legislativa
Štítky: dotace, financování

Nejčtenější články v rubrice Legislativa:

Další články v rubrice Legislativa:



Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
© Energeticky úsporné bydlení 2009+