Limit větrných a solárních elektráren naplněn | Legislativa | Energeticky úsporné bydlení

Limit větrných a solárních elektráren naplněn

16. 5. 2011

Důvod? Podle ČSRES je nutné nejprve zjistit, jaké budou dopady výroby elektřiny z dosud instalovaných solárních elektráren na bezpečnost provozu distribuční soustavy. Technický limit pro bezpečné fungování soustavy je podle distributorů naplněn a nadále trvá většina důvodů, které vedly distribuční společnosti k pozastavení vydávání kladných stanovisek k připojování solárních a větrných elektráren. Ke konci února 2011 byl instalovaný výkon fotovoltaických a větrných elektráren 2 113 MW.

Vývoj se tedy ubírá docela jiným směrem, než se očekávalo. Dokonce i Energetický regulační úřad (ERÚ) věřil, že by se v polovině roku 2011 mohly do sítě připojovat malé solární elektrárny. „Zatím v tom distribuční společnosti neměly úplně jasno. My je jako regulační úřad tlačíme, aby tento stav vyhlásily, protože řada malých investorů má o solár zájem,“ řekl předseda ERÚ Josef Fiřt v polovině března v pořadu ČT24.

Zájem o domácí solární elektrárny potvrzuje i Filip Malán ze společnosti Soleg. „Podle ohlasů našich instalačních firem existuje stále množství poptávek a klientů, kteří čekají na uvolnění stop-stavu.“

Proti přetrvávajícímu stop-stavu se ohradila Česká fotovoltaická průmyslová asociace (CZEPHO), podle které se dají důvody ČSRES pro udržení stop-stavu interpretovat pouze jako snaha zakonzervovat současný stav. „Je to jasný vzkaz energetických monopolů domácnostem: Nemáte na výběr, pouze my jsme tady od toho, abychom vyráběli a dodávali proud. Konkurenci v podobě solárních, větrných nebo bioplynových elektráren nepřipustíme,“ uvedl Aleš Spáčil, prezident CZEPHO.


publikováno: 16. 5. 2011, v rubrice Legislativa
Štítky: energie, fotovoltaika

Nejčtenější články v rubrice Legislativa:

Další články v rubrice Legislativa:Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
© Energeticky úsporné bydlení 2009+