Energeticky úsporné budovy jako jedna z priorit | Legislativa | Energeticky úsporné bydlení

Energeticky úsporné budovy jako jedna z priorit

12. 2. 2014

Vláda bude podporovat „zateplování soukromých i veřejných budov“, stojí hned na dvou místech v programovém prohlášení, které dnes kabinet Bohuslava Sobotky projedná a zřejmě schválí. Zda jde jen o všeobecný slib, nebo zda vláda vytvoří dlouhodobý stabilně financovaný program pro energeticky úsporné renovace soukromých a veřejných budov, se ukáže v následujících měsících.

Dokáže nová vláda vytvořit dlouhodobý podpůrný program?

Z evropských fondů lze v příštím období na energeticky úsporné renovace veřejných budov a bytových domů efektivně alokovat celkem 75 miliard korun. Obě zodpovědná ministerstva, Ministerstvo pro místní rozvoj a Ministerstvo životního prostředí, by měla co nejdříve zrevidovat podklady, které připravila předchozí vláda. Ta sice ve všech textech týkajících se nových operačních programů podporu úspor energie v budovách uvedla, ale vyčlenila na ni nedostatečné prostředky a nastavila chaotické podmínky.

Pokračování Nová zelená úsporám

Pozornost musí vláda věnovat také pokračování programu Nová zelená úsporám, který je určen pro rodinné domy. V případě výpadku příjmů z povolenek, který se dá v tomto i v příštím roce kvůli derogacím očekávat, musí vláda zajistit dofinancování programu z národních prostředků. I tento scénář se přitom státní kase vyplatí. Během jednoho roku se do ní totiž vynaložené prostředky vrátí. (Více v analýze ekonomů Miroslava Zámečníka a Tomáše Lhotáka s oponentním komentářem Luďka Niedermayera. Studie srovnání dopadů národních programů zvyšování energetické efektivity budov s jinými alternativami – ke stažení zde.)

Závazek podporovat snižování energetické náročnosti veřejných a soukromých budov osloví více priorit

Pokud obě oblasti nový kabinet dobře sladí, lze do roku 2020 ve stabilním programu, který by pomáhal domácnostem i institucím s energeticky úspornými renovacemi, efektivně využít až 12 miliard korun podpor ročně. Taková podpora by ekonomice přinesla růst zhruba o jeden procentní bod HDP každý rok a 35 tisíc nových pracovních míst napříč republikou.

Vládě by se tak podařilo jedním nástrojem podpořit více priorit z programového prohlášení. Tedy nastartování ekonomického růstu, vytvoření nových pracovních míst, podpora malého a středního podnikání nebo zajištění energetické bezpečnosti. Petr Holub, ředitel Šance pro budovy, aliance asociací podporující energeticky úsporné stavebnictví, řekl:

„Je pozitivní, že programové prohlášení obsahuje závazek podporovat snižování energetické náročnosti veřejných a soukromých budov i zajištění dostatečných prostředků pro program Nová zelená úsporám. Zda bude v České republice ale skutečně fungovat dlouhodobý stabilní program podporující energeticky úsporné renovace, který si vytvoří důvěru žadatelů, se ukáže až na konkrétních krocích vlády. Ta musí vedle financování Nové zelené úsporám vyčlenit dostatek prostředků z evropských fondů a zajistit koherentní podmínky ve všech programech.“


publikováno: 12. 2. 2014, v rubrice Legislativa
Štítky: legislativa, úspory energií

Nejčtenější články v rubrice Legislativa:

Další články v rubrice Legislativa:



Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
© Energeticky úsporné bydlení 2009+