Ekologické, ekonomické a energeticky úsporné stavění | Legislativa | Energeticky úsporné bydlení

Ekologické, ekonomické a energeticky úsporné stavění

20. 3. 2011

V přístupu České republiky k podpoře snižování energetické náročnosti budov je jedním z hlavních cílů pro období do roku 2020 začlenění novely směrnice Evropského parlamentu a Rady 2010/31/EU o energetické náročnosti budov (Energy performance of Buildings – EPBD II) z 19. května 2010 do české legislativy jako nedílné součásti Státní energetické koncepce. Tato novela upravuje dokument z roku 2002 (2002/91/EU, Energy Performance of Buildings, EPBD). Snižování energetické náročnosti budov jednoznačně představuje ekonomický přínos jak pro stát, tak pro uživatele budov.

Cílem evropské strategie, tzv. strategie 20–20–20, pro snižování energetické náročnosti budov jsou snížení emisí CO2 o 20 %, zvýšení podílu obnovitelných zdrojů energie o 20 % a snížení spotřeby energie o 20 % − tyto cíle mají být splněny do roku 2020. Nejefektivnější nástroj ke snižování emisí CO2 představují izolace budov. Kromě mezinárodních závazků ke snižování emisí, zejména CO2, jsou důležité i hospodaření s národními přírodními zdroji a menší tlak na zvyšování kapacit energetických zdrojů. Stát by měl mít také zájem na snižování své energetické závislosti.

Požadavek udržitelného stavění se opírá o tři základní pilíře − ekologické, ekonomické a energeticky úsporné. Nové budovy budou energeticky úsporné, a to podle požadavků výše zmíněné novely EPBD II; energie potřebná k provozu takové budovy by měla být ve značném rozsahu pokryta z obnovitelných zdrojů, které by v nejlepším případě měly být její nedílnou součástí.

Ekonomické požadavky se týkají především optimalizace investičních a provozních nákladů při stavbě budov z hlediska životnosti staveb: nižší provozní náklady umožní splácet vyšší investici z dosažených úspor energie, a tedy bez nároků na vyšší příjmy. Až v řádu stonásobků je odhadována úspora CO2 za padesátiletou životnost stavby, což představuje výraznou ekologickou úsporu. „Udržitelná energie je taková, která nemusí být vůbec použita. Více než 50 % energie na vytápění a chlazení by mohlo být uspořeno v nových budovách, a dokonce až 70 % ve stávajících budovách, pokud by byly řádně rekonstruovány. V residenčním sektoru budov v EU totiž hlavní spotřebu energií představují vytápění a chlazení,“ apeloval Ing. Libor Urbášek na tiskové konferenci Sdružení EPS ČR 8. března 2011 v Praze. Z hlediska tuzemské spotřeby primárních energetických zdrojů je ekonomicky pozitivním dopadem snížení závislosti ČR na importu energetických zdrojů ze zahraničí. Zároveň však dojde ke snížení těžby domácích zdrojů černého a hnědého uhlí, což se dále projeví ve zlepšení ekologické situace zejména v těžbou dotčených regionech.


publikováno: 20. 3. 2011, v rubrice Legislativa
Štítky: bydlení, financování, informace, nízkoenergetické bydlení, nová výstavba, úspory, úspory energií

Nejčtenější články v rubrice Legislativa:

Další články v rubrice Legislativa:



Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
© Energeticky úsporné bydlení 2009+