Legislativa | Energeticky úsporné bydlení

Hlavní strana » Legislativa

Nejnovější

Průzkum dTestu: Změna dodavatele energií

8. 2. 2016

Téměř třetina domácností, které v posledních třech letech změnily dodavatele elektřiny, uzavřela smlouvu o dodávkách energie prostřednictvím podomního prodeje. Vyplynulo to z průzkumu spotřebitelské organizace dTest. Ukázalo se také, že lidé často neznají podmínky své smlouvy s dodavatelem energií. 46 % respondentů, kteří měli uzavřenou smlouvu na dobu určitou, uvedlo, že neví, zda jim hrozí pokuta při předčasném ukončení smlouvy.

více »

Start druhého kola Nové zelené úsporám se blíží. Podmínky zůstávají podobné

27. 3. 2014

Již 1. dubna zahájí Ministerstvo životního prostředí druhé kolo programu Nová zelená úsporám. Příjmu žádostí bude otevřena celých 7 měsíců. Podmínky zůstávají podobné jako v prvním kole, což přispívá k důvěře i lepší orientaci zájemců.


Energeticky úsporné budovy jako jedna z priorit

12. 2. 2014

Vláda bude podporovat „zateplování soukromých i veřejných budov“, stojí hned na dvou místech v programovém prohlášení, které dnes kabinet Bohuslava Sobotky projedná a zřejmě schválí. Zda jde jen o všeobecný slib, nebo zda vláda vytvoří dlouhodobý stabilně financovaný program pro energeticky úsporné renovace soukromých a veřejných budov, se ukáže v následujících měsících.


5 nejdůležitějších informací o energetických štítcích nemovitostí

23. 11. 2013

Od ledna roku 2013 platí povinnost označit energetickým štítkem prodávanou nebo pronajímanou nemovitost. Stále se však v této oblasti objevují různé nejasnosti a mýty. Přinášíme vám stručné shrnutí celé problematiky a odpovědi na 5 základních otázek.


Stavební firmy vítají pokračování Nové zelené úsporám

10. 11. 2013

Šance pro budovy vítá, že vláda potvrdila pokračování programu Nová zelená úsporám. Do roku 2020 přinese odhadem 27 miliard korun dotací. Aliance doufá, že předpokládané prostředky povedou k zajištění stabilně fungujícího programu. Sektor energeticky úsporného stavebnictví je však schopen efektivně vyčerpat až 12 miliard korun podpor ročně. Další, několikanásobně vyšší prostředky, které je možno využít na renovace veřejných budov a bytových domů, čekají v rámci fondů Evropské unie.


Česko zvyšuje energetické standardy v budovách

12. 3. 2013

Se začátkem roku 2013 vstoupila v platnost novela zákona o hospodaření energií. Nová právní úprava legislativně ukotvuje již existující trend, kterým je zvyšování energetických standardů budov. Jednou z povinností je tzv. Průkaz energetické náročnosti budovy (PENB), který si musí majitelé a pronajímatelé nechat zpracovat při prodeji či pronájmu nemovitosti. Z průkazu lze pak vyčíst teoretická spotřeba energie při typickém užívání nemovitosti. Budoucím vlastníkům nebo nájemcům tak může PENB pomoci při hledání úspornějšího bydlení, podobně jako energetický štítek při výběru pračky.


Nové štítky pro světelné zdroje

23. 1. 2013

Po změnách energetických štítků pro pračky, chladničky a myčky přichází několik změn také pro oblast světelných zdrojů Na základě nově přijatého nařízení EU č. 874/2012 budeme mít energetické štítky nejen pro nesměrové světelné zdroje jako doposud, ale také nově pro směrové světelné zdroje a pro svítidla. Další změnou budou dvě nové energetické třídy A+ a A++.


Směrnice o energetické účinnosti a zelené nakupování

19. 1. 2013

V říjnu 2012 byla přijata směrnice o energetické účinnosti 2012/27/EU. Směrnice vstoupila v platnosti v listopadu 2012. Požadavky směrnice musí být implementovány členskými státy do 1 roku po jejím vstupu v platnost, to znamená na konci roku 2013. Směrnice se úzce dotýká i zeleného nakupování.


Nové průkazy na domy začnou platit až od dubna

16. 12. 2012

Povinnost opatřit budovy určené k prodeji, pronájmu nebo větší renovaci průkazem energetické náročnosti, začne fakticky platit až od dubna příštího roku, uvedl na tiskové konferenci Šance pro budovy zástupce Ministerstva průmyslu a obchodu.
Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
© Energeticky úsporné bydlení 2009+