Legislativa | Energeticky úsporné bydlení

Hlavní strana » Legislativa

Nejnovější

5 kroků k bezproblémové změně dodavatele

27. 11. 2015

Změna dodavatele elektřiny či plynu nám umožňuje ovlivnit výši neregulované složky ceny za energie, které spotřebujeme v domácnosti. Jaký zvolit při změně dodavatele postup a na co si v tomto procesu dát pozor?

více »

Nové štítky pro světelné zdroje

23. 1. 2013

Po změnách energetických štítků pro pračky, chladničky a myčky přichází několik změn také pro oblast světelných zdrojů Na základě nově přijatého nařízení EU č. 874/2012 budeme mít energetické štítky nejen pro nesměrové světelné zdroje jako doposud, ale také nově pro směrové světelné zdroje a pro svítidla. Další změnou budou dvě nové energetické třídy A+ a A++.


Směrnice o energetické účinnosti a zelené nakupování

19. 1. 2013

V říjnu 2012 byla přijata směrnice o energetické účinnosti 2012/27/EU. Směrnice vstoupila v platnosti v listopadu 2012. Požadavky směrnice musí být implementovány členskými státy do 1 roku po jejím vstupu v platnost, to znamená na konci roku 2013. Směrnice se úzce dotýká i zeleného nakupování.


Nové průkazy na domy začnou platit až od dubna

16. 12. 2012

Povinnost opatřit budovy určené k prodeji, pronájmu nebo větší renovaci průkazem energetické náročnosti, začne fakticky platit až od dubna příštího roku, uvedl na tiskové konferenci Šance pro budovy zástupce Ministerstva průmyslu a obchodu.


Hlavní změny v průkazech energetické náročnosti budov

28. 10. 2012

Hodnocení energetické náročnosti budov je téma, jemuž je v poslední době věnována velká pozornost mezi odborníky i mezi širokou veřejností. Od 1. ledna by měly vstoupit v platnost novela zákona o hospodaření energií a také prováděcí vyhláška, které přinášejí v oblasti energeticky úsporných budov některé významné změny. SEVEn se na přípravě nového zákona a vyhlášky o energetické náročnosti budov podílí zejména výpočty v rámci pracovní skupiny při Hospodářské komoře ČR. Výsledky výpočtů slouží jako podklad pro stanovení referenčních hodnot pro hodnocení energetické náročnosti budov.


SBToolCZ - národní certifikační nástroj

23. 8. 2012

SBToolCZ je národní certifikační nástroj pro vyjádření úrovně komplexní kvality budov, a to v souladu s principy udržitelné výstavby. SBToolCZ posuzuje a certifikuje vliv budovy na životní prostředí, její sociálně kulturní aspekty, funkční a technickou kvalitu, ekonomické aspekty, management a lokalitu, ve které je budova umístěna. Certifikace si již našla svoje místo na českém trhu – aktuálně je v procesu certifikace přihlášeno 30 projektů.


Deset mýtů o nových energetických průkazech budov

15. 8. 2012

Václav Klaus vetoval novelu zákona o hospodaření energií, která zavádí zvyšování energetických standardů pro budovy a rekonstrukce, a také výrazně rozšiřuje použití průkazů energetické náročnosti. V souvislosti s prezidentským vetem se objevila v médiích celá řada obav a mýtů spojených s novým zákonem. Šance pro budovy považuje kvalitu debaty o návrhu zákona za klíčovou. Téma určitě není černé, ani bílé, ale v diskuzi by měly padat věcné a ověřené argumenty. Tímto chceme některé mýty uvést na pravou míru.


Pozor na dodavatele energií!

15. 7. 2012

Devatenáct dodavatelů elektřiny a zemního plynu pro české domácnosti porušuje pokyny Energetického regulačního úřadu. Vyplynulo to z analýzy obchodních podmínek, kterou provedl spotřebitelský magazín Ceny energie. Největší nedostatky redaktoři objevili v uvedeném způsobu zvyšování cen nebo úpravy obchodních podmínek.


Zelená úsporám opět pokračuje!

24. 6. 2012

Podle informací Pavla Nejedlého z oddělení metodického řízení Státního fondu životního prostředí ČR, které zazněly na workshopu sdružení CERPAD, bude financování opět probíhat na základě příjmů z obchodu s emisními povolenkami. Oproti původnímu programu Zelená úsporám bude podpora snížena, přesto by na energetická opatření mohlo být určeno 25 až 55 mld. korun.
Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
© Energeticky úsporné bydlení 2009+