Legislativa | Energeticky úsporné bydlení

Hlavní strana » Legislativa

Nejnovější

Velkým problémem obcí je nedostatek bydlení pro seniory a mladé rodiny

20. 09. 2014

Státní fond rozvoje bydlení v uplynulých měsících zjišťoval, jaký mají radnice postoj k otázce výstavby nájemního bydlení, zda mají zájem o zvýhodněné státní úvěry a jaký typ bydlení na svém území nejvíce postrádají.

více »

Výdaje domácností za plyn mohou vzrůst až o 20 %

18. 05. 2011

Po nárůstu cen elektřiny na počátku letošního roku se od června zvednou i ceny zemního plynu. Příčinou zdražení plynu jsou stále rostoucí ceny ropy spojené s politickou krizí v Libyi a celkovou nestabilitou v arabských zemích. Právě na ceny ropy jsou totiž ceny (hlavně ruského) plynu navázány. Zemní plyn pro domácnosti má od léta zdražit zhruba o 10 %, později možná i více. Podívejte se, o kolik si ročně připlatíte za plyn.


Limit větrných a solárních elektráren naplněn

16. 05. 2011

Důvod? Podle ČSRES je nutné nejprve zjistit, jaké budou dopady výroby elektřiny z dosud instalovaných solárních elektráren na bezpečnost provozu distribuční soustavy. Technický limit pro bezpečné fungování soustavy je podle distributorů naplněn a nadále trvá většina důvodů, které vedly distribuční společnosti k pozastavení vydávání kladných stanovisek k připojování solárních a větrných elektráren. Ke konci února 2011 byl instalovaný výkon fotovoltaických a větrných elektráren 2 113 MW.


Opravené žádosti jsou předány Státnímu fondu životního prostředí

09. 05. 2011

Státní fond životního prostředí ČR převzal přibližně tisíc žádostí k programu Zelená úsporám. Jde o část ze skupiny více než 16 tisíc žadatelů, kterým byla dána fondem druhá šance opravit neúplnou původní žádost. Reakci na tento vstřícný krok vůči žadatelům s nesprávně vyplněnou žádostí lze prozatím hodnotit optimisticky.


Peníze ze Zelené úsporám jsou připraveny

27. 04. 2011

Na všechny žádosti doposud schválené a žádosti před schválením jsou finanční prostředky k dispozici a budou co nejdříve proplaceny. U žádostí, které jsou neúplné, budou žadatelé osloveni dopisem a vyzváni k doplnění. Jak budou přicházet doplněny, tak budou postupně kontrolovány a správně doplněné žádosti propláceny v souladu se stavem finančních prostředků SFŽP. Vedení fondu dostalo za úkol do 31. ledna 2011 uvedená formální data zmapovat a kompletně administrovat. Po téměř tříměsíčním období je v celém programu Zelená úsporám jasno a ministerstvo může žadatelům přesně prezentovat, jaký bude další postup.


Ministr na Radiožurnálu: O Zelené úsporám

14. 04. 2011

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa hovořil v Českém rozhlase o problémech svého resortu, zejména o programu Zelená úsporám. Nechystá se znovu otevřít program Zelená úsporám. Ve chvíli, kdy se nedostává peněz na už přijaté žádosti, by to podle něj byl čirý populismus. Od počátku programu bylo podáno téměř 80 tisíc žádostí o dotaci. Z tohoto počtu bylo přibližně 37 tisíc žádostí schváleno do konce roku 2010. Tyto dotace jsou v současné době vypláceny. Zbylých 42 tisíc žádostí je rozdělováno na ty, které splňují podmínky a mohou být puštěny do schvalovacího procesu – těch je zhruba 60 procent, a na ty, které podmínky programu nesplňují.


O Zelené úsporám se rozhodne příští týden

09. 04. 2011

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa hovořil v Českém rozhlase o problémech svého resortu, zejména o programu Zelená úsporám. Ministr se nechystá znovu otevřít program Zelená úsporám. Ve chvíli, kdy se nedostává peněz na už přijaté žádosti, by to podle něj byl čirý populismus.


Dotační program Nový Panel je opět otevřen

05. 04. 2011

Ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský ve vládě uspěl s návrhem na znovuotevření významného dotačního programu Nový Panel. Program slouží jako státní podpora oprav, modernizace a zateplení starších bytů. Ještě letos může podporu využít bezmála 30 tisíc bytů.


Nová legislativa již brzy nabude právní moci

27. 03. 2011

Od roku 2020 budou mít všechny nově postavené budovy v EU téměř nulovou spotřebu energie. Novela evropské směrnice o energetické náročnosti budov, schválená Evropským parlamentem 19. května 2010, požaduje výrazné snížení spotřeby energie v budovách. Povinnosti z této směrnice se již převádějí do české legislativy. V tomto roce se připravuje nová legislativa, ještě v roce 2011 bude představena veřejnosti a návrh zákona projedná Poslanecká sněmovna. Právní moci nabude nová legislativa v roce následujícím.
Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
© Energeticky úsporné bydlení 2009+