Legislativa | Energeticky úsporné bydlení

Hlavní strana » Legislativa

Nejnovější

Tisíce energetických průkazů je zpracováno špatně, budou padat pokuty

24. 6. 2015

Celkem 170 případů nekvalitně zpracovaných průkazů energetické náročnosti budov odhalila v roce 2014 při kontrolách Státní energetická inspekce. Celkem bylo provedeno 3774 kontrol, chyby tedy obsahovala 4,5 procenta průkazů.

více »

Hospodářský výbor schválil nové průkazy energetické náročnosti budov

23. 5. 2012

Sněmovní Hospodářský výbor dnes schválil vládní návrh novely zákona o hospodaření energií, který obsahuje také povinnost opatřit prodávané či nově pronajímané domy a byty průkazem energetické náročnosti. Zájemci o koupi či nový pronájem se tak dozví ověřené číslo, ze kterého mohou snadno vyčíst očekávanou roční spotřebu za energie v dané nemovitosti. Nová povinnost by měla začít platit už od 1. ledna 2013 při prodeji a novém pronájmu celých budov. Pro prodej či pronájem jednotlivých bytů či kanceláří schválil Hospodářský výbor posun povinnosti, respektive možnost po přechodnou dobu splnit povinnost doložením tří ročních faktur za teplo, plyn a elektřinu. Tyto pozměňovací návrhy, které koordinovala iniciativa Šance pro budovy s Ministerstvem průmyslu a obchodu, zajistí hladký náběh nové povinnosti.


Nulové budovy? Byznys je připraven a očekává podporu státu

30. 4. 2012

Podle studie, kterou pro Asociaci výrobců minerální izolace (AVMI) zpracovala společnost CEEC Research, jsou investoři a realizátoři staveb informováni o zpřísňujících se požadavcích na energetickou náročnost budov a jsou rozhodnuti se na změny připravit sami nebo využít profesní komory. Zároveň ale očekávají, že stát zavede podpůrné finanční mechanismy a pomůže tak lidem s realizací energeticky efektivních opatření.


Povinnost energeticky úspornějších budov je zde

1. 3. 2012

Na zasedání 29.2. vláda projednala novelu zákona o hospodaření energií, která do české legislativy převádí evropskou směrnici o energetické náročnosti budov. Schválený právní předpis, bude-li potvrzen v parlamentu, představuje další krok k zajištění vyšších energetických standardů budov v České republice. Pomůže tak snížit domácnostem účty za energie, zvýší kvalitu bydlení a zároveň zlepší informovanost lidí o energetické náročnosti kupovaných či pronajímaných nemovitostí.


Který polystyren je skutečně kvalitní?

16. 12. 2011

Od ledna 2010 učinilo Sdružení EPS ČR další významný krok v oblasti projektu Monitoring kvality EPS. Všichni stávající členové, stejně jako noví žadatelé o členství ve sdružení, jsou povinni získat Značku kvality, k čemuž je zapotřebí splnění přísnějších podmínek. Značka kvality zákazníkům poskytuje jistotu, že kupovaný pěnový polystyren má vlastnosti požadované nejen evropskou normou EN 13163, ale také že podléhá výrazně přísnější kontrole kvality. Takové výrobky z EPS splňují mnohem striktnější kritéria, než EPS výrobky ostatních firem.


Použitelnost příloh k žádosti o dotaci na zateplení a manuál

31. 10. 2011

Informace k připravované výzvě v prioritní ose 3 Operačního programu Životní prostředí na zateplení veřejných budov. V souvislosti s připravovanou výzvou v prioritní ose 3, oblast podpory 3.2 – Realizace úspor energie a využití odpadního tepla, primárně zaměřenou na realizaci úspor energie (zateplení), předkládáme k využití manuál, porovnávající povinné přílohy u projektů (žádostí) podaných ve výzvě v programu Zelená úsporám (veřejné budovy) a připravované výzvě v Operačním programu Životní prostředí.
Předpokládaný harmonogram výzvy bude zveřejněn a žadatelé budou o vyhlášení výzvy včas informováni.
Kontakty k případným dotazům: Call centrum 800 260 500, dotazy můžete také posílat na dotazy@sfzp.cz
Zdroj: www.zelenauspo­ram.cz


Co se děje s dotacemi Zelená úsporám?

20. 9. 2011

V programu Zelená úsporám začíná být jasno. Žadatelé by se již brzy měli dočkat vyplacení dotací. Ti, kteří měli chybně vyplněnou žádost o dotaci, mají na opravu 60 dnů. V programu ovšem chybí peníze. „V průběhu celého roku 2009 bylo přijato 3 100 žádostí. V posledním týdnu před přerušením programu pak celkem 10 425 žádostí, což je výrazně více než SFŽP očekával.


Vývoj cen elektřiny u nás v návaznosti na situaci v Japonsku a Německu

15. 7. 2011

Dosavadní průběh roku 2011 s sebou přinesl výrazný růst cen komodit, a to včetně ceny elektřiny v Evropě. Nestabilita na Blízkém východě a v severní Africe v průběhu února a března letošního roku vedla – z důvodu obav o snížení dodávek z této oblasti – k tlaku na růst cen ropy typu Brent a následně i cen zemního plynu. Tyto komodity mají přímý vliv na cenu elektřiny, proto rostla její cena i v Evropě.


V programu Zelená úsporám byly schváleny další žádosti za více než půl miliardy korun

3. 7. 2011

Rada Státního fondu životního prostředí ČR (SFŽP) schválila a ministr Tomáš Chalupa dnes podepsal další vlnu žádostí o dotace z programu Zelená úsporám. Na jednání Rady fondu bylo odsouhlaseno dalších 1 875 žádostí ve výši 578 mil. Kč. Jedná se o žádosti, které již žadatelé úspěšně stihli doplnit v rámci 60 denní lhůty, která začala běžet na konci dubna. Celkem tak bylo od začátku programu schváleno přes 64 tisíc žádostí za zhruba 16 mld. Kč.
Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
© Energeticky úsporné bydlení 2009+