Legislativa | Energeticky úsporné bydlení

Hlavní strana » Legislativa

Nejnovější

4322 žádostí za více než 995 milionů korun, NZÚ pro rodinné domy je vyčerpána.

24. 7. 2015

Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí ČR k 15. červenci 2015 ukončily příjem žádostí o dotace na energeticky úsporné rekonstrukce rodinných domů. Žadatelé o příspěvek měli v letošní výzvě k dispozici celkem 900 milionů korun, které vyčerpali přesně za dva měsíce.

více »

SBToolCZ - národní certifikační nástroj

23. 8. 2012

SBToolCZ je národní certifikační nástroj pro vyjádření úrovně komplexní kvality budov, a to v souladu s principy udržitelné výstavby. SBToolCZ posuzuje a certifikuje vliv budovy na životní prostředí, její sociálně kulturní aspekty, funkční a technickou kvalitu, ekonomické aspekty, management a lokalitu, ve které je budova umístěna. Certifikace si již našla svoje místo na českém trhu – aktuálně je v procesu certifikace přihlášeno 30 projektů.


Deset mýtů o nových energetických průkazech budov

15. 8. 2012

Václav Klaus vetoval novelu zákona o hospodaření energií, která zavádí zvyšování energetických standardů pro budovy a rekonstrukce, a také výrazně rozšiřuje použití průkazů energetické náročnosti. V souvislosti s prezidentským vetem se objevila v médiích celá řada obav a mýtů spojených s novým zákonem. Šance pro budovy považuje kvalitu debaty o návrhu zákona za klíčovou. Téma určitě není černé, ani bílé, ale v diskuzi by měly padat věcné a ověřené argumenty. Tímto chceme některé mýty uvést na pravou míru.


Pozor na dodavatele energií!

15. 7. 2012

Devatenáct dodavatelů elektřiny a zemního plynu pro české domácnosti porušuje pokyny Energetického regulačního úřadu. Vyplynulo to z analýzy obchodních podmínek, kterou provedl spotřebitelský magazín Ceny energie. Největší nedostatky redaktoři objevili v uvedeném způsobu zvyšování cen nebo úpravy obchodních podmínek.


Zelená úsporám opět pokračuje!

24. 6. 2012

Podle informací Pavla Nejedlého z oddělení metodického řízení Státního fondu životního prostředí ČR, které zazněly na workshopu sdružení CERPAD, bude financování opět probíhat na základě příjmů z obchodu s emisními povolenkami. Oproti původnímu programu Zelená úsporám bude podpora snížena, přesto by na energetická opatření mohlo být určeno 25 až 55 mld. korun.


Hospodářský výbor schválil nové průkazy energetické náročnosti budov

23. 5. 2012

Sněmovní Hospodářský výbor dnes schválil vládní návrh novely zákona o hospodaření energií, který obsahuje také povinnost opatřit prodávané či nově pronajímané domy a byty průkazem energetické náročnosti. Zájemci o koupi či nový pronájem se tak dozví ověřené číslo, ze kterého mohou snadno vyčíst očekávanou roční spotřebu za energie v dané nemovitosti. Nová povinnost by měla začít platit už od 1. ledna 2013 při prodeji a novém pronájmu celých budov. Pro prodej či pronájem jednotlivých bytů či kanceláří schválil Hospodářský výbor posun povinnosti, respektive možnost po přechodnou dobu splnit povinnost doložením tří ročních faktur za teplo, plyn a elektřinu. Tyto pozměňovací návrhy, které koordinovala iniciativa Šance pro budovy s Ministerstvem průmyslu a obchodu, zajistí hladký náběh nové povinnosti.


Nulové budovy? Byznys je připraven a očekává podporu státu

30. 4. 2012

Podle studie, kterou pro Asociaci výrobců minerální izolace (AVMI) zpracovala společnost CEEC Research, jsou investoři a realizátoři staveb informováni o zpřísňujících se požadavcích na energetickou náročnost budov a jsou rozhodnuti se na změny připravit sami nebo využít profesní komory. Zároveň ale očekávají, že stát zavede podpůrné finanční mechanismy a pomůže tak lidem s realizací energeticky efektivních opatření.


Povinnost energeticky úspornějších budov je zde

1. 3. 2012

Na zasedání 29.2. vláda projednala novelu zákona o hospodaření energií, která do české legislativy převádí evropskou směrnici o energetické náročnosti budov. Schválený právní předpis, bude-li potvrzen v parlamentu, představuje další krok k zajištění vyšších energetických standardů budov v České republice. Pomůže tak snížit domácnostem účty za energie, zvýší kvalitu bydlení a zároveň zlepší informovanost lidí o energetické náročnosti kupovaných či pronajímaných nemovitostí.


Který polystyren je skutečně kvalitní?

16. 12. 2011

Od ledna 2010 učinilo Sdružení EPS ČR další významný krok v oblasti projektu Monitoring kvality EPS. Všichni stávající členové, stejně jako noví žadatelé o členství ve sdružení, jsou povinni získat Značku kvality, k čemuž je zapotřebí splnění přísnějších podmínek. Značka kvality zákazníkům poskytuje jistotu, že kupovaný pěnový polystyren má vlastnosti požadované nejen evropskou normou EN 13163, ale také že podléhá výrazně přísnější kontrole kvality. Takové výrobky z EPS splňují mnohem striktnější kritéria, než EPS výrobky ostatních firem.
Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
© Energeticky úsporné bydlení 2009+