Legislativa | Energeticky úsporné bydlení

Hlavní strana » Legislativa

Nejnovější

Danajský dar v podobě LED žárovek

25. 7. 2017

Přestože je podomní prodej v mnoha obcích zakázán, jsou dodavatelé elektřiny a plynu ve svých praktikách nezlomní. Dnes a denně se najdou nešťastníci, kteří si podomní prodejce pustí do bytu a nechají se obalamutit sliby o úspoře za energie. Scénář je vždy stejný. Bezbrannému spotřebiteli prodejci vnutí kromě smlouvy o dodávkách i sadu LED žárovek. Je to ale dar – nedar.

více »

Na co si dát pozor při změně dodavatele energií

29. 5. 2017

Spotřebitelé mají právo změnit dodavatele elektřiny a plynu. Ovšem ne vždy jde přechod k jinému dodavateli hladce. Ve změně může bránit současná smlouva o dodávkách energií, proces změny ale může komplikovat i stávající dodavatel nebo administrativní a jiná pochybení. Na co si především dávat pozor? A co dělat, pokud nedojde ke změně dodavatele a zároveň už skončí smlouva s původním dodavatelem?


Proč je podomní prodej energií tak rizikový

31. 3. 2017

Podomní prodej je v řadě měst a obcí zakázán a často se lze setkat s varováním před praktikami některých podomních prodejců. Přesto se stále najde mnoho lidí, kteří těmto obchodníkům otevřou dveře. Mezi nejčastější nabídky podomních prodejců patří smlouvy o dodávce energií. Pokud nátlaku prodejců podlehnete, máte ještě možnost se ze smlouvy vyvázat. Jak na to?


Volal vám dodavatel energií? Možná jste uzavřeli smlouvu.

2. 3. 2017

Někteří dodavatelé využívají možnost uzavřít smlouvu o dodávkách elektřiny nebo plynu prostřednictvím telefonického rozhovoru. Pracovníci dodavatele otázky někdy formulují tak, že telefonátem zaskočený člověk nevědomky uzavře novou smlouvu. Jak se v takové situaci zachovat a zbavit se nechtěně sjednané smlouvy?


Energetika - co přinesl rok 2016 a co je potřeba ještě zlepšit

27. 1. 2017

Minulý rok se nesl ve znamení prospotřebitelských novinek, které zavedla nejen novela energetického zákona. Dodavatelé energií sice stále ještě neplní povinnost poskytovat pravdivé a úplné údaje o smlouvách, ale alespoň již poskytují k vyúčtování přehled se základními informacemi o spotřebě a platbách. Stále je třeba zlepšit srovnatelnost nabídek dodavatelů a vyřešit by se měly i problémy s automatickým prodlužováním smlouvy.


Ne každá klimatizace či tepelné čerpadlo vyžaduje povinné každoroční revize

11. 11. 2016

Česká média nedávno přinesla informace o nutnosti každoroční kontroly těsnosti chladicích okruhů u klimatizací a tepelných čerpadel. Ačkoli by se z těchto zpráv mohlo zdát, že majitele tepelných čerpadel a klimatizací čekají každoroční výdaje za revizi, není tomu tak vždy. Nutnost pravidelné revize se odvíjí od typu a obsahu chladiva v zařízení, tato povinnost se tedy nebude vztahovat na zdaleka všechna tepelná čerpadla a klimatizace používané v domácnostech.


Senát schválil Novelu zákona o ochraně ovzduší

23. 10. 2016

Cílem novely je posílení ochrany ovzduší a tím i lidského zdraví před znečišťujícími látkami. Vedle přímých kontrol kotlů provozovaných v domácnostech zavádí přísnější imisní limit pro jemné prachové částice s průměrem do dvou a půl mikrometru (PM2,5). Také bude možné vzájemné uznávání plaket evropských států pro vjezd vozidel do nízkoemisních zón a dojde k pružnějšímu a efektivnějšímu vyhlašování smogových situací. Novela má dlouhodobou podporu obcí, zvláště těch, které trpí zhoršenou kvalitou ovzduší kvůli zastaralým uhelným kotlům i pálení odpadu v domácnostech a vysoké intenzitě dopravy. Podle seriózních vědeckých studií v některých oblastech ČR se lokální topeniště podílejí na znečištění ovzduší až 90 %.


Změna dodavatele energií – zkrátí se a obejde se bez sankcí?

25. 7. 2016

Samotný proces změny dodavatele energií v České republice trvá zpravidla jeden měsíc. K tomu je ovšem potřeba přičíst i několikaměsíční výpovědní dobu. Evropská unie již dříve uvedla, že by lhůta pro změnu dodavatele neměla přesáhnout 3 týdny. Nyní se objevují úvahy, že by se tento limit mohl zkrátit až na 24 hodin. Omezeny či úplně odstraněny mají být i poplatky spojené s ukončením smlouvy o dodávce energií.


Správná izolace, vhodná teplota, nezávadný materiál. Jaké normy musejí splňovat chladírny a mrazírny

12. 7. 2016

Chladírny a mrazírny mají v potravinářském průmyslu nezastupitelné místo. Hrají významnou úlohu mezičlánku mezi výrobou a spotřebou potravin a jsou určeny především k jejich skladování. Proto jsou na ně kladeny přísné nároky co do hygieny, zařízení a tepelně-izolačních vlastností. Jedině tak lze totiž zachovat kvalitu a zdravotní bezpečnost uskladněných výrobků. Pojďme se společně podívat na důležité normy, které se k nim vážou.




Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
© Energeticky úsporné bydlení 2009+