Jak větráte v zimě? Díl II. Pravidla správného větrání | Energeticky úsporné bydlení

Hlavní strana » Článek

Jak větráte v zimě? Díl II. Pravidla správného větrání

11. 2. 2014

Správné větrání nás ochrání před řadou problémů. Díky dostatečnému přísunu čerstvého vzduchu se budeme cítit lépe. Důležitá je i ochrana vnitřního prostředí obecně. Nejkritičtější z hlediska přemnožení plísní bývají koupelny a kuchyně, tedy místnosti s nejvyšší vlhkostí. Velkou pozornost si ale zaslouží větrání ložnic a dětských pokojů, tedy pokojů s vysokými požadavky na čerstvý okysličený vzduch, a to minimálně v době před spaním. Jaká tři doporučení nás zbaví problémů?

Alespoň třikrát denně

Větrejte několikrát za den. Především pak ráno a před spaním, ale také kdykoliv v průběhu dne, třeba po obědě. Nezapomínejte otevřít okna při vaření či sušení prádla a po sprchování nebo koupání.

Krátce a intenzivně

Větrejte 5–10 minut otevřením více oken najednou. Vzduch uvnitř místnosti se rychle vymění, aniž by se konstrukce domu výrazně ochladila, místnosti se za chvíli opět vyhřejí na požadovanou teplotu.

správné větrání má své jednoduché principy

Využijte komínový efekt a příčné větrání

Pokud máte více střešních oken nad sebou či kombinaci střešních a fasádních oken, využijte možnosti komínového efektu či efektu příčného větrání. Horký a vlhkými parami nasycený vzduch stoupá rychle nahoru, odejde tak výše položenými okny ven, zatímco ten čerstvý se dostane do interiéru fasádními okny či níže položenými střešními okny.

Zvýšená vlhkost má také za následek vznik plísní

„Tento stav je ze zdravotního hlediska již alarmující a je nutné skutečně bezprostředně situaci řešit. Spory plísní jsou všude kolem nás a díky vyšší teplotě a vlhkosti mají pro svůj rozvoj v našich domovech často přímo ideální podmínky. S plísněmi se nejčastěji setkáme v místech tepelných mostů, v rozích místností, za nábytkem a všude tam, kde není dostatečná cirkulace vzduchu. Do půl roku je plíseň viditelná i pro naprostého laika," upozorňuje Ing. Zuzana Mathauserová ze Státního zdravotního ústavu.

Mezi nejčastější příznaky problému s plísněmi patří kašel, dlouhodobá únava, podrážděné oči, sliznice v krku, bolesti hlavy, podráždění kůže nebo nevolnost. Pro alergiky, astmatiky nebo osoby s jiným handicapem mohou plísně zapříčinit závažné zdravotní potíže.

„Zbavit se plísní je obtížné. Existuje řada přípravků, které ji odstraní, ale pokud není vyřešena příčina, bude se situace opakovat. Mnoho domácností se tak pohybuje v začarovaném kruhu. K plísním se následně přidávají chemické přípravky, používané na odstraňování plísní. Řešení je jediné: Najít příčinu plísní a odstranit ji. Nemusí se vždy jednat o technický problém, související s budovou. V řadě případů stačí splnit základní podmínku –  změnit své chování a naučit se správně větrat.“

Projekt pro zdravé bydlení

Kvalita bydlení je pro naše zdraví, psychiku a pohodu velmi důležitá. Můžeme na ni pohlížet z několika úhlů. Bohužel, stále se soustředíme především na vzhled interiéru a nedostatečnou pozornost věnujeme zásadní otázce – splňuje náš domov i podmínky zdravého bydlení? Správné větrání do této oblasti rozhodně patří.

Aktuálnímu tématu Zdravého bydlení se věnuje společný projekt vydavatelství Net Press Media a Státního zdravotního ústavu nazvaný Pro zdravé bydlení.


publikováno: 11. 2. 2014
Štítky: jak vyřešit?, úspory energií, větrání, vlhkost, vytápění


Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
© Energeticky úsporné bydlení 2009+