Jak větráte v zimě? Díl I. Myslete na své zdraví! | Energeticky úsporné bydlení

Hlavní strana » Článek

Jak větráte v zimě? Díl I. Myslete na své zdraví!

9. 2. 2014

O obsahu škodlivých látek v ovzduší se hodně hovoří. Snažíme se vyhýbat místům s extrémním smogem a jistě i vy jste si už mnohokrát ověřili, jak se vám o víkendu na horách nebo alespoň mimo město lépe dýchá. Bohužel, podstatně menší pozornost věnujeme kvalitě ovzduší uvnitř našich domovů. V případě nedostatku čerstvého vzduchu trpí nejen váš domov, ale především vaše zdraví.

Kvalitní vnitřní prostředí je základ našeho zdraví

Nedostatek čerstvého vzduchu způsobuje nesoustředěnost i zvýšenou únavu Nekvalitní vnitřní prostředí má výrazný vliv na lidský organismus. Nedostatečné větrání může způsobovat například bolesti hlavy, nesoustředěnost, studentům dokonce zhoršit studijní výsledky v důsledku snížení mentální výkonnosti. Kvalitu vzduchu bychom přitom neměli podceňovat.

„Pokud nevětráme, začne stoupat vlhkost vzduchu, která způsobuje vznik plísní a mnohdy i přemnožení roztočů. V ideálním případě bychom v místnosti měli udržovat vlhkost mezi 40 až 60 %,ˮ radí Ing. arch. Klára Bukolská ze společnosti VELUX.

Indikovat kvalitu vzduchu v místnostech vám pomůže vlhkoměr nebo měřič koncentrace CO2. Oba se dají pořídit již za několik stokorun.

Čerstvý vzduch vs. teploučko

Větrání v zimě mnohdy podceňujeme. Zatímco v létě otevíráme okna přirozeně, v chladných měsících máme tendenci pravidelný přísun čerstvého vzduchu omezovat, aby nám neuniklo poctivě získané teplo z místností.

Nepřítel, kterého nevidíme

"Nevětrané místnosti přinášejí zhoršení kvality ve všech parametrech, charakterizujících kvalitu vnitřního prostředí,“ informuje Ing. Zuzana Mathauserová a pokračuje: „Typickým příkladem jsou malé ložnice. Málokdo si uvědomuje, že na vině za to, že se probouzíte unaveni, může být právě vydýchaný vzduch v místnosti, kde se v průběhu noci nahromadí zvýšené množství CO2. Není výjimečné, když se setkáme i s dvojnásobným překročením limitu CO2.“

Projekt pro zdravé bydlení

Kvalita bydlení je pro naše zdraví, psychiku a pohodu velmi důležitá. Můžeme na ni pohlížet z několika úhlů. Bohužel, stále se soustředíme především na vzhled interiéru a nedostatečnou pozornost věnujeme zásadní otázce – splňuje náš domov i podmínky zdravého bydlení? Správné větrání do této oblasti rozhodně patří.

Aktuálnímu tématu Zdravého bydlení se věnuje společný projekt vydavatelství Net Press Media a Státního zdravotního ústavu nazvaný Pro zdravé bydlení.


publikováno: 9. 2. 2014
Štítky: úspory energií, větrání, vlhkost, vytápění


Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
© Energeticky úsporné bydlení 2009+