Jak obstály programy na úsporu energie v budovách? | Energeticky úsporné bydlení

Hlavní strana » Článek

Jak obstály programy na úsporu energie v budovách?

20. 3. 2014

Šance pro budovy dnes zveřejnila hodnocení posledních dostupných verzí návrhů operačních programů k čerpání podpory z evropských fondů z pohledu úspor energie v budovách. Jednotlivé programy oznámkovala jako ve škole: od jedničky do pětky. jak programy dopadly?

Ministryně Jourová zatím selhává v nastavení svého operačního programu

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), v jehož čele stojí Věra Jourová, zatím za návrh „svého“ programu dostalo nejhorší známku ze všech, čtyřku. A to i přesto, že prostřednictvím Národního orgánu pro koordinaci má na starosti přípravu všech operačních programů. Kompletní vysvědčení naleznete na webových stránkách aliance zde.

Integrovaný regionální operační program v gesci MMR je třeba razantně vylepšit, nebo umožnit tzv. „tematickou koncentraci“, kterou doporučuje Evropská komise, a přesunout podporu úspor energie v bytových domech pod daleko kvalitněji připravený Operační program Životní prostředí.

Čerpání prostředků z evropských fondů v rámci jednotlivých operačních programů by mělo nabídnout stabilní podpůrný mechanismus pro realizaci úspor energie majitelům všech typů nemovitostí: bytových domů a veřejných i komerčních budov – kromě rodinných domů, které z evropských zdrojů není možné financovat. Ty jsou podpořeny v programu Nová zelená úsporám. Celkově mohou podpůrné programy vytvořit 35 tisíc pracovních míst a přinést 1 % k růstu českého HDP ročně.

Nové operační programy musí také pomoci naplnit český závazek úspor energie do roku 2020, který vyplývá z evropské směrnice o energetické náročnosti. Ministerstvo průmyslu a obchodu jej vyčíslilo na 48 PJ a celý jej lze zrealizovat jen renovacemi budov. Pokud se to nepovede, budou se muset do plnění závazku zapojit i energetické firmy a průmysl.

Petr Holub, ředitel aliance Šance pro budovy, řekl: „Chápu, že paní ministryně se nejdříve musí rozkoukat a také že hasí problémy s čerpáním stávajících evropských fondů. Zároveň se jí však krátí čas i pro nastavení nových operačních programů. A zde zatím selhává. Reálně nyní hrozí, že obyvatelé bytových domů budou jedinou skupinou, které stát nebude nabízet kvalitní podpůrný program pro energeticky úsporné renovace.“


publikováno: 20. 3. 2014
Štítky: programy a projekty, úspory energií


Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
© Energeticky úsporné bydlení 2009+