Nová tarifní struktura ztíží plnění českého cíle pro energetickou účinnost | Financování | Energeticky úsporné bydlení

Nová tarifní struktura ztíží plnění českého cíle pro energetickou účinnost

28. 1. 2016

Nová tarifní struktura, pokud by začala v roce 2017 platit, se může obrátit proti energetickým firmám. Česká republika má svými politikami dosáhnout úspor energie ve výši 48 PJ do roku 2020. Pokud nebude na cestě k jeho dosažení, může povinnost spadnout na energetické firmy. A nápad ERÚ v podstatě demotivuje k úsporám energie, což dosažení cíle ze strany státu ztíží.

Naplnění národního cíle pro energetickou účinnost tzv. alternativním schématem

Nový systém placení elektřiny, který připravil Energetický regulační úřad (ERÚ) počítá s tím, že velká část plateb za energii se bude odvíjet od velikosti jističe, nikoliv od spotřeby. To ale podle aliance Šance pro budovy dopadne na domácnosti a firmy, které elektřinou spoří. S vymizením ekonomické motivace se pak může zvrátit i mírně klesající trend české spotřeby.

Národní akční plán pro energetickou účinnost z dubna 2014 počítá s tím, že Česká republika naplní národní cíl pro energetickou účinnost tzv. alternativním schématem, tedy zejména programy podpory úspor energie v budovách a průmyslu. Pokud se ale ukáže, že do roku 2017 není na cestě k jeho naplnění, dokument říká, že v ten moment se zváží zavedení povinnosti na energetické firmy.

Spotřebitele je důležité motivovat k úsporám energií

„Pokud bude velká část plateb za elektřinu záviset na velikosti jističe a ne spotřebovaných kilowatthodinách, budou znevýhodněné domácnosti a firmy, které se rozhodly energii spořit. Věřím, že ERÚ jen vypustilo balónek a sonduje reakci trhu. Proto se také Šance pro budovy, jako aliance asociací realizujících úspory energie v budovách, přidává k výtkám ostatních subjektů,“ říká Petr Holub, ředitel aliance.

„Úspora v budovách nemusí být jen na teple, ale také na elektřině. Úsporné spotřebiče a jejich chytré řízení může uspořit až 30 % elektřiny v běžné budově. Je potřeba spotřebitele motivovat k úsporám energie a poskytnout jim možnost se rozhodovat, kdy a za jakých podmínek budou energie spotřebovávat. Inteligentní sítě, motivace k úsporám a technologie řízení spotřeby jsou podle mého názoru tou správnou kombinací, kam by se naše energetika měla vyvíjet a zajistit distributorům kýženou vyrovnanost a předvídatelnost v síti.,“ doplňuje Jaroslav Žlábek, generální ředitel Schneider Electric v České republice.


publikováno: 28. 1. 2016, v rubrice Financování
Štítky: úspory energií

Nejčtenější články v rubrice Financování:

Další články v rubrice Financování:Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
© Energeticky úsporné bydlení 2009+