Financování | Energeticky úsporné bydlení

Hlavní strana » Financování

Nejnovější

Cena vody klesat nebude. Přesto můžeme platit méně

13. 12. 2014

Výdaje za vodu tvoří největší položku v rozpočtech domácností. Sice se učíme šetřit, ale stále na vodném a stočném doplácíme tisíce. Jedním z důvodů je každoroční zvyšování cen vody. Jak tedy chytře hospodařit s vodou, abychom už nedopláceli?

více »

Výběrem kvalitního bydlení můžete ušetřit

08. 11. 2012

Ceny energií za posledních 10 let stouply téměř o 60 % a náklady na vedení domácnosti se tak výrazně zvyšují. Tento měsíc vláda potvrdila další navýšení cen. V letošním roce elektřina domácnostem zdražila v průměru o 3,4 %. Energetický regulační úřad předpokládá, že ceny elektrické energie porostou kvůli obnovitelným zdrojům ještě řadu let.


Energetické úspory se zárukou

26. 04. 2012

Energetické úspory se zárukou je nový a v České republice ojedinělý produkt Domu plného úspor®, který po stavebních a energetických opatřeních garantuje vlastníkům bytových domů úspory energií. Smyslem projektu Energetické úspory se zárukou není jen samotné provedení revitalizace, ale především společný zájem na dosažení maximálního ekonomického efektu pro investora, kdy navrhujeme v čase garantovaných úspor (až pět let) další vylepšení úsporných opatření nebo opatření zcela nová. Takže spolupráce mezi Domem plným úspor® a vlastníkem domu nekončí realizací díla, ale po dobu dalších pěti let jsme v úzké součinnosti s investorem.


Srovnání dodavatelů energie podle počtu zákazníků za rok 2011

30. 03. 2012

Domácnosti začaly v roce 2010 houfně odcházet od velkých dodavatelů elektřiny a plynu a přešly k jinému operátorovi. Tento trend se nezastavil ani v roce 2011. Jak to zahýbalo s počty zákazníků, kterým jednotliví obchodníci dodávají elektřinu a plyn? Podívejte se s námi na srovnání dodavatelů podle velikosti!


Poplatky za distribuci zdražují elektřinu

04. 03. 2012

Energetický regulační úřad oznámil pro letošek zdražení elektrické energie v průměru o 3,4 % pro domácnosti, o 4,3 % pro maloodběratele a o 6 až 6,6 % pro velkoodběratele. Cena elektřiny neustále stoupá i přestože je výroba elektřiny u nás výrazně přebytková. Česká republika je jedním z největších evropských exportérů, Podle informací společnosti ČEPS překonal v roce 2011 export české elektřiny do zahraničí všechny předchozí rekordy – přes hranice přeteklo 17,4 terawatthodin elektrické energie, téměř pětina vyrobené produkce. Analýza jednotlivých složek ceny elektřiny ukazuje, že se na růstu ceny za elektřinu kromě vysoké ceny silové elektřiny podílí i ničím nezdůvodnitelný trvalý nárůst ceny za její distribuci.


Jak ulehčit domácnostem po zvýšení DPH?

15. 02. 2012

Od 1. ledna letošního roku došlo ke zvýšení sazby DPH, které se již v prosinci 2011 odrazilo v cenách potravin, pohonných hmot i energií. Právě za energie přitom průměrná domácnost utratí ročně až o 3 500 Kč více. Jak ulehčit rodinnému rozpočtu? Vhodným řešením snížení výdajů za energie přitom může být správné zateplení domu.


Ceny plynu 2012: Srovnání nabídek dodavatelů

03. 02. 2012

Od nového roku plyn znovu podraží. Kolik budete platit u jednotlivých dodavatelů plynu? Jací dodavatelé budou patřit k nejlevnějším? Prohlédněte si přehledné žebříčky cen! Ceny plynu se za poslední rok zvýšily bezmála o pětinu. K navýšení cen plynu přistoupí většina dodavatelů i od ledna. Analýza magazínu Ceny energie ukazuje, že od začátku roku 2011 zdražil zemní plyn v České republice v průměru už o 18 %.


Ocenění za nejlepší projekty smluvně zaručených úspor energie

14. 01. 2012

V České republice stále existuje velký počet budov a provozů, které jsou z hlediska energetické náročnosti v nevyhovujícím stavu. Firmy a instituce tak zbytečně přicházejí o stovky miliónů korun ročně. Změnit tuto skutečnost bylo cílem série seminářů nazvaných „Snižování energetické náročnosti budov“, které se pod patronací společností SEVEn, ENVIROS a Siemens uskutečnily od března do června letošního roku. Vyvrcholením této série osvětových seminářů se stalo vyhlášení „Soutěže o nejlepšího připravovatele projektů EPC“, které se uskutečnilo ve čtvrtek 1. prosince v budově Nové radnice Magistrátu hlavního města Prahy.


10 říjnových tipů pro úspory

12. 10. 2011

Před začátkem topné sezony zkontrolujte topnou soustavu

 • prověřte funkčnost kotle, odvzdušněte radiátory a otevřete naplno regulační termostatické hlavice, aby se topná soustava mohla řádně napustit a odvzdušnit.

  Při zateplování objektu a výměně oken berte v potaz i tepelně izolační vlastnosti rámů oken a dveří – jedině s kvalitními výrobky se vám podaří tepelné ztráty podstatně snížit.

  Mrazničku pravidelně odmrazujte. Vrstva ledu o síle 5 mm zvýší spotřebu elektřiny až o 30 %. Spotřebič navíc ruší hlukem častějšího spínání motoru. Některé nové typy mrazniček jsou vybaveny beznámrazovou technologií (NO FROST), takže se o jejich odmrazování nemusíte starat.

  Při nákupu úsporného osvětlení vybírejte pouze kvalitní světelné zdroje ve specializovaných obchodech. Kvalitní zářivky mají delší životnost, lepší podání barev i odolnost vůči častému spínání.

  Pokud si pořizujete nový elektrický ohřívač vody, zjistěte si energetické ztráty (pohotovostní spotřebu) spotřebiče a vybírejte ten s nejnižšími. Kvalitní bojler by neměl mít energetické ztráty vyšší než cca 1 kWh na 120 l za den, beztlakový ohřívač 0,22 kWh na 5 litrů za den.

  Nemyjte nádobí pod tekoucí vodou – dochází k plýtvání vodou i elektřinou na ohřev.

  Pračku zapínejte až při úplném naplnění; používejte speciální a úsporné programy.

  Pořiďte si správnou sušičku pro dané klimatické podmínky – v mírném a chladném pásmu si vyberte raději kondenzační než ventilační sušičku. Ventilační sušička sice spotřebuje méně energie, ale tím, že odsává ohřívaný vzduch z bytu, ohřívá ho a vypouští ven, zhoršuje celkovou energetickou bilanci bytu.

  Vypínejte wifi, infračervený port, bluetooth, externí reproduktory PC, tiskárny, kopírky a další výpočetní techniku, pokud je zrovna nepoužíváte – omezíte tak spotřebu v režimu STAND BY.

  Při řízení auta se snažte omezovat zbytečně prudké rozjezdy – zvyšují spotřebu paliva cca o 30 %.

  Více na: www.energetic­kyporadce.cz
Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
© Energeticky úsporné bydlení 2009+