Financování | Energeticky úsporné bydlení

Hlavní strana » Financování

Nejnovější

Vyhněte se energetické chudobě a zmenšete účty za elektřinu

10. 07. 2014

Typická česká domácnost spotřebuje až 70 % energie na vytápění. Přitom nejvyšší spotřeby elektřiny dosahují nezateplené domy, které jsou vyhřívány pouze přímotopy. Podle Evropské komise nebude v příštích deseti až dvaceti letech každá pátá rodina v tuzemsku schopna platit účty za energie. Domácnostem tak hrozí energetická chudoba, která je důsledkem nízkých příjmů a vysoké spotřeby energií. Na vysoké účty za energie existují ale praktická a efektivní řešení.

více »

Jak ulehčit domácnostem po zvýšení DPH?

15. 02. 2012

Od 1. ledna letošního roku došlo ke zvýšení sazby DPH, které se již v prosinci 2011 odrazilo v cenách potravin, pohonných hmot i energií. Právě za energie přitom průměrná domácnost utratí ročně až o 3 500 Kč více. Jak ulehčit rodinnému rozpočtu? Vhodným řešením snížení výdajů za energie přitom může být správné zateplení domu.


Ceny plynu 2012: Srovnání nabídek dodavatelů

03. 02. 2012

Od nového roku plyn znovu podraží. Kolik budete platit u jednotlivých dodavatelů plynu? Jací dodavatelé budou patřit k nejlevnějším? Prohlédněte si přehledné žebříčky cen! Ceny plynu se za poslední rok zvýšily bezmála o pětinu. K navýšení cen plynu přistoupí většina dodavatelů i od ledna. Analýza magazínu Ceny energie ukazuje, že od začátku roku 2011 zdražil zemní plyn v České republice v průměru už o 18 %.


Ocenění za nejlepší projekty smluvně zaručených úspor energie

14. 01. 2012

V České republice stále existuje velký počet budov a provozů, které jsou z hlediska energetické náročnosti v nevyhovujícím stavu. Firmy a instituce tak zbytečně přicházejí o stovky miliónů korun ročně. Změnit tuto skutečnost bylo cílem série seminářů nazvaných „Snižování energetické náročnosti budov“, které se pod patronací společností SEVEn, ENVIROS a Siemens uskutečnily od března do června letošního roku. Vyvrcholením této série osvětových seminářů se stalo vyhlášení „Soutěže o nejlepšího připravovatele projektů EPC“, které se uskutečnilo ve čtvrtek 1. prosince v budově Nové radnice Magistrátu hlavního města Prahy.


10 říjnových tipů pro úspory

12. 10. 2011

Před začátkem topné sezony zkontrolujte topnou soustavu

 • prověřte funkčnost kotle, odvzdušněte radiátory a otevřete naplno regulační termostatické hlavice, aby se topná soustava mohla řádně napustit a odvzdušnit.

  Při zateplování objektu a výměně oken berte v potaz i tepelně izolační vlastnosti rámů oken a dveří – jedině s kvalitními výrobky se vám podaří tepelné ztráty podstatně snížit.

  Mrazničku pravidelně odmrazujte. Vrstva ledu o síle 5 mm zvýší spotřebu elektřiny až o 30 %. Spotřebič navíc ruší hlukem častějšího spínání motoru. Některé nové typy mrazniček jsou vybaveny beznámrazovou technologií (NO FROST), takže se o jejich odmrazování nemusíte starat.

  Při nákupu úsporného osvětlení vybírejte pouze kvalitní světelné zdroje ve specializovaných obchodech. Kvalitní zářivky mají delší životnost, lepší podání barev i odolnost vůči častému spínání.

  Pokud si pořizujete nový elektrický ohřívač vody, zjistěte si energetické ztráty (pohotovostní spotřebu) spotřebiče a vybírejte ten s nejnižšími. Kvalitní bojler by neměl mít energetické ztráty vyšší než cca 1 kWh na 120 l za den, beztlakový ohřívač 0,22 kWh na 5 litrů za den.

  Nemyjte nádobí pod tekoucí vodou – dochází k plýtvání vodou i elektřinou na ohřev.

  Pračku zapínejte až při úplném naplnění; používejte speciální a úsporné programy.

  Pořiďte si správnou sušičku pro dané klimatické podmínky – v mírném a chladném pásmu si vyberte raději kondenzační než ventilační sušičku. Ventilační sušička sice spotřebuje méně energie, ale tím, že odsává ohřívaný vzduch z bytu, ohřívá ho a vypouští ven, zhoršuje celkovou energetickou bilanci bytu.

  Vypínejte wifi, infračervený port, bluetooth, externí reproduktory PC, tiskárny, kopírky a další výpočetní techniku, pokud je zrovna nepoužíváte – omezíte tak spotřebu v režimu STAND BY.

  Při řízení auta se snažte omezovat zbytečně prudké rozjezdy – zvyšují spotřebu paliva cca o 30 %.

  Více na: www.energetic­kyporadce.cz


Kontrolujte si spotřebu elektřiny a plynu

18. 09. 2011

Máte pocit, že za energie platíte zbytečně vysoké částky? Platby za elektřinu či za plyn se dají snížit snadno. Pomůže vám k tomu ChytrýOdběratel.cz. Prvním krokem k nižší faktuře za elektřinu nebo plyn je najít si nového dodavatele, který vám poskytne lepší ceny než váš stávající. ChytrýOdběratel.cz nabízí nejvýhodnější nabídky v elektřině a plynu! Najdete je v unikátní kalkulačce plynu a elektřiny. ChytrýOdběratel.cz myslí i na uživatele, kteří nemají po ruce fakturu svého stávajícího dodavatele. Nemusíte proto vyplňovat desítky složitých údajů – v kalkulačce elektřiny a plynu si lze vybrat z několika vzorových příkladů českých domácností. Nezapomeňte však, že teprve výpočet se zadáním všech údajů o Vaší spotřebě vám poskytne přesné výsledky a konkrétní úsporu právě pro vaši domácnost!


Mějte přehled o spotřebě plynu

22. 08. 2011

Používáte v domácnosti plyn? Seznamte se s několika nejběžnějšími otázkami kladenými uživateli. Odpovědi na ně vám mohou v mnohém pomoci se zorientovat v nabízených tarifech, jejich názvech i cenících. Neplaťte slepě částky, které vám dodavatel vypočítá. Věnujte chvíli prostudování vyúčtování a zjistěte z čeho se vlastně cena plynu skládá.


Rozumíte cenám elektřiny?

21. 08. 2011

Zdá se vám, že už dnes platíte nehorázné částky za elektřinu? Věřte ale, že stoupání cen není u konce. Než však bezhlavě zaplatíte účet, zkuste se podívat za co vlastně platíte a zda nelze někde ušetřit. Dodavatelé nabízejí mnoho tarifů a neexistuje jeden univerzální, který by vyhovoval všem. Prostudujte si tedy výhody a nevýhody nabízeného tarifu a zvolte opravdu ten nejvhodnější. V dnešní době se opravdu vyplatí na chvíli se posadit a informovat se o možnostech výběru dodavatele.


Nejčastější dotazy ohledně elektřiny a plynu

20. 08. 2011

Nepříjemným trendem posledních měsíců je zvyšování cen energie. Dodavatelé nám nabízí různé výhodné tarify, které se časem mohou ukázat jako pravý opak. Před tím, než uděláme jakýkoli krok, měli bychom si zjistit co nejvíce informací od několika dodavatelů, abychom měli možnost vybrat toho nejvýhodnějšího. Nikdy jste o změně dodavatele neuvažovali a nevyznáte se ve složitých formulacích a termínech? Nebojte, v následujícím článku najdete odpovědi na nejčastěji kladené otázky.
Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
© Energeticky úsporné bydlení 2009+