Systém SOLAR KERBEROS | Top Energie 2016 | Energeticky úsporné bydlení

Systém SOLAR KERBEROS

10. 12. 2015

Že je ohřev vody pomocí energie získané fotovoltaickými panely vlastně nejúčinnější a nejlevnější akumulací solární energie, je známo. O nutnosti přizpůsobení nelineární charakteristiky fotovoltaických panelů topnému tělesu (známé jako MPPT) už toho bylo také napsáno hodně, proběhla i srovnávací měření, která teoretické předpoklady potvrdila.

Snadná instalace, nízké ztráty vedením, nulové provozní náklady, delší životnost panelů a širší využitelnost elektrické energie jsou pro mnoho zájemců o solární ohřev vody natolik důležité argumenty, že jich stále více dává přednost systému fotovoltaickému před fototermickým. Na trhu již existuje několik zařízení, která fotovoltaický ohřev vody umožňují.

Jedním z nich je systém SOLAR KERBEROS, který od svého vzniku patří v této kategorii díky vysoké úrovni technického řešení jak silové, tak řídicí a vyhodnocovací části mezi absolutní špičku. SOLAR KERBEROS lze integrovat prakticky s libovolným bojlerem, takže není třeba měnit již zakoupený bojler, funguje i bez síťového napájení, nabízí přesné měření energie vyrobené fotovoltaickými panely i spotřebované ze sítě, díky přehlednému dotykovému displeji má uživatel maximální komfort ovládání a veškeré potřebné informace.

Nový model řídicí jednotky vysoce účinného fotovoltaického ohřevu vody SOLAR KERBEROS, navržený pro fotovoltaický systém o výkonu 2 kW, nese řadové označení 320 a kromě vyššího výkonu přináší několik zajímavých inovací.

Velmi užitečnou funkcí je možnost nastavení časového harmonogramu síťového ohřevu,kdy si může uživatel přizpůsobit čas ohřevu ze sítě svým individuálním potřebám a tím si zajistit ještě větší úsporu při současném zachování komfortu v dodávce teplé vody. Na novém modelu SOLAR KERBEROS 320 přibyla sada vstupů a výstupů, které umožňují zařízení začlenit do složitější instalace s vícezdrojovým ohřevem vody a s řízením z nadřazeného systému.

Kromě zdokonaleného algoritmu vyhledávání bodu maximálního výkonu fotovoltaických panelů také dosahuje ještě vyšší účinnosti snížením už tak nízkých ztrát DC/DC měniče, a to pro všechny intenzity slunečního svitu. Disponuje rozšířenou pamětí naměřených hodnot pro přehled o výrobě a spotřebě energií až s desetidenní historií.

Přesné měření funkce systému je u fotovoltaického zařízení nezbytné pro indikaci případného poklesu výroby způsobeného poškozením sytému např. povětrnostními vli­vy.

Naměřená data je možno exportovat prostřednictvím externího zařízení (např. Energomonitor) do internetového datového úložiště, kde jsou pak k dispozici kdykoli, odkudkoli a s neomezenou hloubkou historie.

SOLAR KERBEROS je patentovaný výrobek vyvinutý a vyrobený v České republice.


publikováno: 10. 12. 2015, v rubrice Top Energie 2016
Štítky:

Nejčtenější články v rubrice Top Energie 2016:

Další články v rubrice Top Energie 2016:Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
© Energeticky úsporné bydlení 2009+