Energeticky úsporné bydlení

Hlavní strana

Výběr z článků

Nové plynové ohřívače vody - bezpečnost a vysoká hygiena provozu

10. 01. 2014

Plynové zásobníkové ohřívače vody patří k nejoblíbenějším řešením všude tam, kde máme vyšší nároky na spotřebu teplé vody. Vybírat můžeme podle objemu, výkonu i provedení. Trh nabízí nespočet typů, pro nás by ale měly být rozhodující takové, které jsou vybaveny i bezpečnostními prvky a zaručují vysokou hygienu provozu a snadnou údržbu.


Nepodceňujte technické parametry osvětlení

04. 01. 2014

Osvětlení se stalo nedílným prvkem designu interiéru. Přitom však nesmíme zapomínat na jeho primární funkci – osvětlovat požadovaný prostor. Vzhled svítidel by proto neměl být nadřazen nad technické parametry. Pro správné osvětlení prostoru je neméně důležitá i volba vhodného světelného zdroje (žárovka, zářivka, LED…). Monopol žárovek v domácnostech postupně nahrazují kompaktní a lineární zářivky a v poslední době i zdroje LED. Hlavním důvodem je nižší spotřeba elektrické energie a výrazně vyšší životnost světelných zdrojů. Pro lepší orientaci v množství různých typů světelných zdrojů uvádím jejich nejdůležitější parametry.


Proti poškození přízemních částí domu pomůže bezkontaktní fasáda a zateplení

02. 01. 2014

Zateplení a s tím související rekonstrukce fasády jsou dnes nejčastější investicí majitelů bytových domů. Přes 90 % z nich se přitom rozhodne pro kontaktní zateplovací systém, především kvůli ceně a rychlosti. Přízemní části domu jsou však vystaveny zvýšenému namáhání běžného provozu. K tomu ještě přistupuje vysoké riziko napadení vandalů. Situaci pomáhá řešit zateplení těchto přízemních namáhaných prostor odolnějším bezkontaktním systémem.


Při rekonstrukci bytu myslete i na úspory energií

30. 12. 2013

Situace manželů se dvěma dětmi je podobná mnoha jiným. Rodina žije v rodinném domě starém 60 let, který zdědili po rodičích. Před nastěhováním provedli pár rekonstrukcí – ty ale řešily jen interiér. V současnosti by se potřebovali zaměřit na náklady za vytápění. V domě bydlí třetím rokem a platí stále více. Rozhodli se situaci řešit. Jaké mají možnosti?


Venkovní žaluzie chrání proti světlu i šetří energie ze vytápění

26. 12. 2013

V mnoha kulturách se lidé naučili, že nežádoucímu vyhřívání se dá vyhnout zastíněním sluneční strany domu v letním období. Vhodné vnější stínění dokáže zajistit takové klima vnitřního prostředí, že v létě není třeba používat klimatizaci a v zimě lze snížit nároky na vytápění.


Ušetříte: Správně zvolený prací prostředek vám pomůže kvalitně vyprat již na 20°C!

23. 12. 2013

Dokonale čisté prádlo dnes už neznamená nutnost praní při vysoké teplotě. S kvalitním pracím prostředkem nám bude stačit teplota 20°C. Kromě úspory elektřiny nás čekají i další výhody.


Češi nevědí, jak správně zateplovat

19. 12. 2013

Přesto, že si Češi uvědomují výhody zateplení, stále mnoho z nich podceňuje tloušťku izolace. Z ankety pro Sdružení EPS ČR na webovém portále Okolobytu.cz vyplývá alarmující zjištění – dvě třetiny respondentů mají obvodové zdi zateplené deskami EPS o tloušťce menší než 15 cm, více než čtvrtina přiznala dokonce pouhých 5 až 10 cm.


Pasivní panelák pro lepší bydlení

15. 12. 2013

U většiny panelových budov (85 %), které dosud neprošly rekonstrukcí, je možno cílit až na pasivní energetický standard, tvrdí konzultanti ze společnosti EkoWATT. Provozní energetické náklady domácností se v takových domech po rekonstrukci v průměru sníží o 50 – 60 %. Vyšší investice pasivní rekonstrukce se vrací v průměru mezi 10 a 18 lety. Dlouhé návratnosti a velké investice, které známe z minulosti, již dnes neplatí. Podstatnou výhodou pasivního standardu je též zdravé vnitřní prostředí bez nadměrné vlhkosti, plísní a vydýchaného vzduchu. To jsou závěry výzkumného projektu zadaného Ministerstvem životního prostředí, který se zabýval budovami v panelové technologii. Řešení pasivní panelák bylo do soutěže Top Energie 2014 nominováno redakcí. Pasivní panelák je v soutěži Top Energie 2014 zařazen do kategorie Nízkoenergetická a pasivní výstavba.
Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
© Energeticky úsporné bydlení 2009+