Energeticky úsporné bydlení

Hlavní strana

Výběr z článků

Co na vysavač prozradí energetický štítek?

29. 04. 2014

Od 1. září 2014 musí mít vysavače prodávané v EU svůj energetický štítek. Štítek bude muset být umístěn přímo na obalu výrobku a v obchodech také na vystaveném zboží. Nově dojde k omezení příkonu maximálně do 1600 W a výrobky budou muset splňovat definované požadavky na účinnost vysávání. Tato opatření se netýkají výrobků určených pro mokré čištění, kombinujících suché a mokré čištění, vysavačů na baterie, robotických vysavačů, průmyslových a centrálních vysavačů.


Naučte domácí spotřebiče poznat, kdy je elektřina levnější

26. 04. 2014

Chytré elektroinstalace opět šetří za nás. Tentokrát se jedná o skutečně významnou úsporu. Aniž byste museli kupovat nové spotřebiče nebo měnit režim provozu či dodavatele elektřiny, můžete uspořit až čtvrtinu peněz za elektřinu.


Novostavba nebo rekonstrukce - zajímá nás, za kolik bydlíme?

24. 04. 2014

Nákup nové ledničky dnes není otázka okamžiku. Poměřujeme hodnoty a pochopitelně řešíme energetickou náročnost. Ta je pro nás zajímavá právě u chladničky a dalších spotřebičů, které buď mají vyšší spotřebu, nebo jsou v provozu neustále, případně často. Kolikrát dražší než chladnička je byt nebo dům, snad ani není třeba počítat. Přitom energetické náročnosti nového bydlení, i když se i tady jedná o výrazně vyšší částky než za provoz chladničky, věnujeme podstatně menší pozornost. Měsíční náklady na provoz domácnosti a výdaje za topnou sezónu tak většinou zjišťujeme až za provozu. Přitom kdybychom se zajímali dříve a zohlednili výdaje za energie už při výběru nemovitosti, mohli bychom šetřit až polovinu nákladů.


Inteligentní elektroinstalace přináší úsporu i pohodlí

22. 04. 2014

S narůstajícím počtem elektrických spotřebičů v našich domácnostech stoupá i potřeba snadné obsluhy. Nejedná se přitom pouze o funkce, ale i o zapínání, vypínání, případně regulaci. S tím vším vám velmi jednoduše pomohou bezdrátové inteligentní instalace. Bonusem navíc bude i nižší spotřeba elektřiny.


Jaké přednosti při zateplení přináší kamenná vlna?

20. 04. 2014

Kamenná vlna dokáže dobře izolovat zvuk, má nízkou tepelnou vodivost, je nehořlavá, dobře těsní, je prodyšná, lze ji jednoduše upravit na potřebnou velikost. Spolu s tím vzdoruje plísním i chemickým látkám. Navíc prodlužuje životnost samotné stavby. Díky těmto vlastnostem je ideálním tepelným izolantem prakticky pro jakoukoli konstrukci.


Tipy, při kterých ušetříte elektřinu hned

15. 04. 2014

Úspory elektřiny jsou stále aktuální téma prakticky pro každou domácnost. Dobrou zprávou je, že se často nemusí jednat o nic složitého, navíc nás nečekají ani prvotní výdaje. V řadě případů se jen stačí zamyslet nad našim chováním a zvyklostmi. Připravili jsme pro vás čtyři tipy, díky kterým můžete začít šetřit prakticky hned.


Teplo i náklady pomůže ušetřit i správně zvolená malta

12. 04. 2014

Při stavbě nízkoenergetického či pasivního domu je nutné věnovat velkou pozornost výběru materiálu, který na stavbu použijeme. Základem je samozřejmě kvalitní tepelně izolační zdivo z broušených cihel, kvalitní výplně okenních a dveřních otvorů a dostatečná izolace podlah i střechy. Pozornost je však potřeba věnovat i dalším používaným materiálům. Jedním z nich je i malta, která se na tepelně izolačních vlastnostech stavby podílí více, než bychom jako laici mysleli.


Mírná zima? Vašemu komínu může jít o život!

10. 04. 2014

Rozhodně není pravda, že čím víc topíme, tím důležitější je pamatovat na nezbytnou kontrolu spalinových cest. Při provozu, kdy spotřebič „jede na stažený výkon“ se totiž spalinová cesta zanáší sazemi více než při standardním topení. Péče o komín přitom není náročná, a pokud se dělá svědomitě a pravidelně, není potřeba se bát ani vysokých nákladů. Běžná cena za kontrolu a čištění celé spalinové cesty začíná zhruba na 600 korunách. Díky pravidelným kontrolám také odhalíte závadu včas a její oprava bude v tuto chvíli ještě méně náročná a tedy i levnější.
Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
© Energeticky úsporné bydlení 2009+