Energeticky úsporné bydlení

Hlavní strana

Výběr z článků

Jaké přednosti při zateplení přináší kamenná vlna?

20. 04. 2014

Kamenná vlna dokáže dobře izolovat zvuk, má nízkou tepelnou vodivost, je nehořlavá, dobře těsní, je prodyšná, lze ji jednoduše upravit na potřebnou velikost. Spolu s tím vzdoruje plísním i chemickým látkám. Navíc prodlužuje životnost samotné stavby. Díky těmto vlastnostem je ideálním tepelným izolantem prakticky pro jakoukoli konstrukci.


Tipy, při kterých ušetříte elektřinu hned

15. 04. 2014

Úspory elektřiny jsou stále aktuální téma prakticky pro každou domácnost. Dobrou zprávou je, že se často nemusí jednat o nic složitého, navíc nás nečekají ani prvotní výdaje. V řadě případů se jen stačí zamyslet nad našim chováním a zvyklostmi. Připravili jsme pro vás čtyři tipy, díky kterým můžete začít šetřit prakticky hned.


Teplo i náklady pomůže ušetřit i správně zvolená malta

12. 04. 2014

Při stavbě nízkoenergetického či pasivního domu je nutné věnovat velkou pozornost výběru materiálu, který na stavbu použijeme. Základem je samozřejmě kvalitní tepelně izolační zdivo z broušených cihel, kvalitní výplně okenních a dveřních otvorů a dostatečná izolace podlah i střechy. Pozornost je však potřeba věnovat i dalším používaným materiálům. Jedním z nich je i malta, která se na tepelně izolačních vlastnostech stavby podílí více, než bychom jako laici mysleli.


Mírná zima? Vašemu komínu může jít o život!

10. 04. 2014

Rozhodně není pravda, že čím víc topíme, tím důležitější je pamatovat na nezbytnou kontrolu spalinových cest. Při provozu, kdy spotřebič „jede na stažený výkon“ se totiž spalinová cesta zanáší sazemi více než při standardním topení. Péče o komín přitom není náročná, a pokud se dělá svědomitě a pravidelně, není potřeba se bát ani vysokých nákladů. Běžná cena za kontrolu a čištění celé spalinové cesty začíná zhruba na 600 korunách. Díky pravidelným kontrolám také odhalíte závadu včas a její oprava bude v tuto chvíli ještě méně náročná a tedy i levnější.


Investice do solárního ohřevu vody se vrátí i za 8 let. S návratností mohou pomoci dotace

07. 04. 2014

S jarními měsíci přichází čas na úvahy nad možným zdokonalením domácího systému pro ohřev teplé vody. Zajímavou a ekologickou cestou k úsporám energií je využití solární energie. Podle odborníků se investice do solárního termického systému pro ohřev teplé vody může vrátit i za 8 let. Návratnost navíc mohou významně urychlit dotace. Připravili jsme pro vás několik rad a informací, které je dobré před investicí do těchto zařízení vědět.


Nový kotel? Myslet musíte i na provozní bezpečnost!

05. 04. 2014

Nová zelená úsporám a kotlíkové dotace jsou v plném proudu. Možnost získat státní příspěvek na výměnu starých ručně plněných kotlů na tuhá paliva za efektivní a nízkoemisní spotřebiče je výrazným impulsem nečekat a rozhodnout se pro výměnu. Jak je to ale s provozní bezpečností?


Stmívat lze prakticky vše – využijte všech možných úspor!

30. 03. 2014

Rozsvítit a zhasnout nám dnes už u našeho svítidla nestačí. Požadujeme optimální světelnou hladinu a nízkou spotřebu elektřiny. K tomu ještě oceníme, pokud by se nám osvětlení umělo přizpůsobit – jemné světlo jako kulisa sledování televize, silnější intenzita pro čtení nebo domácí práce. To vše nám zabezpečí stmívače.


Start druhého kola Nové zelené úsporám se blíží. Podmínky zůstávají podobné

27. 03. 2014

Již 1. dubna zahájí Ministerstvo životního prostředí druhé kolo programu Nová zelená úsporám. Příjmu žádostí bude otevřena celých 7 měsíců. Podmínky zůstávají podobné jako v prvním kole, což přispívá k důvěře i lepší orientaci zájemců.
Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
© Energeticky úsporné bydlení 2009+