Energeticky úsporné bydlení

Hlavní strana

Výběr z článků

Přísné normy urychlují vývoj kotlů

20. 2. 2015

zpřísňování emisních limitů je trendem v celé západní Evropě. Od roku 2020 se i v Česku přestanou prodávat kotle s nižší než 5. emisní třídou. Tuzemští výrobci se proto již nyní připravují na platnost přísných limitů a vyvíjí stále ekologičtější a úspornější kotle. Přinášíme vám rozhovor s s Leonem Ligocki, technickým ředitelem společnosti VIADRUS, ve kterém popisuje, jak probíhá vývoj nových kotlů a jaká je budoucnost kotlů na pevná paliva.


Koupili jste energeticky úspornou chladničku?

19. 2. 2015

Nákup energeticky úsporného spotřebiče dnes považujeme za samozřejmost. Úspory, které moderní spotřebiče nabízejí, nám pomohou udržet v peněžence i tisíce korun ročně. Pokud ovšem budeme při jejich provozu dodržovat základní zásady správného provozu. Co může být na provozu chladničky obtížného? Byli byste překvapeni, kolik peněz nás mohou stát naše zcela běžné zlozvyky.


Bydlíte ve starším bytovém nebo rodinném domě?

17. 2. 2015

V Česku žije zhruba 13 procent domácností v domech, které byly postaveny před téměř 100 lety. Další jedna třetina Čechů obývá domy staré 45 let až 95 let. V praxi platí úměra – čím starší bytový nebo rodinný dům, tím jsou náklady na energie zpravidla větší. Problém představují hlavně nezateplené domy, ze kterých uniká drahocenné teplo.


Aby „nezáblo“ od nohou!

14. 2. 2015

Bydlíte v přízemí nad sklepem nebo nad garáží a zebe vás od nohou? Topíte „jak mourovatí“, a stejně musíte pořád nosit tlusté ponožky? Na vině je chlad, který prostupuje podlahou bytu, tedy stropem těchto nevytápěných prostor. Zároveň tudy uniká drahocenné teplo. Na zateplení těchto místností však myslí málokdo. Řešení, které dávají lamelové desky Fasrock LG1, je přitom účinné, rychlé a realizačně tak snadné, že ho lehce zvládnou i svépomocní stavebníci. Tyto desky z kamenné vlny Rockwool mají zkosené vnější hrany a jsou již povrchově upraveny bílým nástřikem, takže je stačí pouze nalepit bez nutnosti je jakkoli dále povrchově upravovat.


Jak ušetřit při ohřevu vody?

12. 2. 2015

Češi šetří na topení. Někdy ale zapomínají šetřit na ohřevu vody, který je v každé domácnosti nezanedbatelným nákladem., Čtyřčlenná rodina přitom ročně spotřebuje v průměru 73 kubíků vody (50 litrů na den a osobu). Ohřátí takového množství vody stojí tisíce až desetitisíce, v závislosti na zdroji tepla a zvyklostech rodiny. Při výběru systému ohřevu vody je důležité zvážit ekonomickou stránku jednotlivých řešení. Nové a vylepšené technologie představí čeští i zahraniční výrobci na veletrhu FOR THERM v době od 15.–19. září 2015 na výstavišti PVA EXPO PRAHA v Letňanech. Na souběžné konferenci vystoupí specialisté na vytápění, vzduchotechniku, komínové systémy a alternativní zdroje energií.


Poslanci schválili novelu zákona o hospodaření energií

11. 2. 2015

Poslanecká sněmovna dnes schválila návrh ministerstva průmyslu a obchodu upravující problematiku energetické účinnosti v ČR. Novela zákona č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií přinese změny například v průkazech energetické náročnosti pro prodávané budovy a pomůže zjednodušit program Nová zelená úsporám.


Úspory energií při vaření - jsou vyšší a snadnější, než myslíte

6. 2. 2015

Pořídili jste si indukční varnou plochu? Pokud ano, tím jste již udělali první a největší krok k výrazným úsporám. Indukční varná plocha nemá v nízké spotřebě konkurenta. Indukce v poslední době také výrazně zlevnily – vyšší cena než u skokeramiky byla hlavním důvodem, proč jsme dříve s jejím pořízením možná váhali. Kromě správně zvolené varné plochy nás na cestě k úsporám už další výdaje nečekají. Další snížení nákladů přijde samo – bude pouze stačit, abychom upravili své zvyklosti.


Veletrh Střechy Praha opět ve výborné kondici!

4. 2. 2015

Kompletní přehled o současné nabídce materiálů pro stavbu a renovace střech přinesl ve dnech 22. – 24. ledna 2015 již 17. ročník veletrhu STŘECHY PRAHA. Tento nejvýznamnější středoevropský veletrh v oboru, který se konal v PVA EXPO PRAHA Letňany, byl doplněn veletrhem obnovitelných zdrojů a úspor energií SOLAR PRAHA a veletrhy ŘEMESLO PRAHA a FOR PASIV.
Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
© Energeticky úsporné bydlení 2009+