Energeticky úsporné bydlení

Hlavní strana

Výběr z článků

Mezinárodní konference Centra pasivního domu 2016

2. 11. 2016

Brno hostí mimořádnou odbornou událost – Mezinárodní konferenci Centra pasivního domu 2016 s podtitulem SMART BUDOVY, MĚSTA, REGIONY, která proběhne 10. a 11. listopadu v prostorách Rotundy BVV. Cílem akce je setkání architektů a zástupců stavebních firem spolu se zastupiteli měst a obcí, jakož i se zástupci ministerstev a řediteli škol. Konference jim přiblíží řadu aktuálních témat, která se týkají nejen současných trendů energeticky úsporného stavebnictví, ale také jeho využití při rozvoji měst, obcí a škol v Česku.


Kotlíkové dotace lze čerpat také na akumulační nádrže

31. 10. 2016

Neekologické zdroje vytápění, zejména kotle na tuhá paliva, významnou měrou přispívají k znečišťování ovzduší. Ministerstvo životního prostředí proto plánuje vyhlásit 2. kolo programu Státního fondu životního prostředí – tzv. kotlíkových dotací, s jejichž pomocí si mohou žadatelé z řad majitelů rodinných domů pořídit nové ekologičtější zdroje vytápění s podporou až 127 500 Kč. Již letos na podzim však dojde k navýšení 1. výzvy programu o 300 mil. Kč. Ty budou určeny k uspokojení žadatelů o koupi tepelného čerpadla nebo kotle na biomasu, na které se dosud nedostalo. Velký zájem o čerpání státní podpory se odrazil v meziročním nárůstu prodeje akumulačních nádrží z Družstevních závodů Dražice, který činí cca 18 %.


Vyhněte se pokutám, nečekejte a nechte si udělat „technickou“ svého kotle na pevná paliva

26. 10. 2016

Majitelé většiny kotlů na tuhá paliva napojených na teplovodní soustavu ústředního vytápění domu mají podle platného zákona o ochraně ovzduší od roku 2012 novou povinnost, kterou musí splnit do konce letošního roku. Do konce roku musí každý spalovací zdroj na tuhá paliva o příkonu 10–300 kW napojený na radiátory projít kontrolou technického stavu a provozu (revizí). Od 1. ledna 2017 si totiž může úřad vašeho města nebo obce s rozšířenou působností vyžádat potvrzení o revizi. V případě nedodržení povinnosti čeká domácnosti postih až do výše 20 tisíc korun. Nejpozději za dva roky je nutné revizi kotle pravidelně zopakovat.


Vyvracíme pět bludů o tepelných čerpadlech

24. 10. 2016

K tepelným čerpadlům se bohužel stále vážou omyly a bludy. Jsou způsobeny neznalostí této moderní technologie, konzervativním přístupem odborníků z doby před čtvrt stoletím, ale i vychytralostí některých dodavatelů. Pokusíme se vyvrátit 5 nejčastějších.


Senát schválil Novelu zákona o ochraně ovzduší

23. 10. 2016

Cílem novely je posílení ochrany ovzduší a tím i lidského zdraví před znečišťujícími látkami. Vedle přímých kontrol kotlů provozovaných v domácnostech zavádí přísnější imisní limit pro jemné prachové částice s průměrem do dvou a půl mikrometru (PM2,5). Také bude možné vzájemné uznávání plaket evropských států pro vjezd vozidel do nízkoemisních zón a dojde k pružnějšímu a efektivnějšímu vyhlašování smogových situací. Novela má dlouhodobou podporu obcí, zvláště těch, které trpí zhoršenou kvalitou ovzduší kvůli zastaralým uhelným kotlům i pálení odpadu v domácnostech a vysoké intenzitě dopravy. Podle seriózních vědeckých studií v některých oblastech ČR se lokální topeniště podílejí na znečištění ovzduší až 90 %.


Co dělat, když kamna zlobí?

21. 10. 2016

Říká se, že oheň je ta nejlepší televize. Své o tom ví Jan Temr, člen cechu kamnářů, který vede rodinnou kamnářskou manufakturu v Brandýse nad Labem. Abyste si mohli ohnivý program dobře užívat, přečtětě si několik rad mistra kamnáře.


Pět tipů, jak ušetřit až 70% nákladů za topení

17. 10. 2016

Léto uteklo jako voda a s nimi i teplé letní dny, kdy jsme si užívali do sytosti sluníčka. S nastalým podzimem musíme obměnit nejen svůj šatník, ale především bychom se měli zaměřit na náš domov a zajistit, aby nám zbytečně neunikalo teplo. Stačí jen pár dobrých tipů, jak minimalizovat tepelné ztráty, a můžete svůj účet za vytápění snížit více než o polovinu.


Topná sezóna je za dveřmi. Co je třeba nutně zajistit?

11. 10. 2016

S dobře fungujícím a vyladěným topením můžete během zimy ušetřit nezanedbatelnou částku na energiích a můžete klidně spát. Konec léta nebo začátek podzimu je tedy nejvhodnější dobou pro údržbu otopného systému.




Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
© Energeticky úsporné bydlení 2009+